Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Kalendarium wydarzeń
Dziś jest:
27 września
Imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
Wyszukiwarka

Kąpiele Zimnych Troli

Zimne trole - morsy Toszek.jpeg

Morsowanie to forma aktywności fizycznej zyskująca ostatnio coraz większa popularność w naszym kraju. Osoby kąpiące się zimą w otwartych akwenach wodnych czerpią z tego wiele korzyści dla swego organizmu. Należą do niech przede wszystkim: zdecydowanie większa odporność na choroby zimowe, poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego, jak i lepsze ukrwieniem skóry. Nie wolno także zapominać o wspaniałym samopoczuciu i satysfakcji jakie dają te kąpiele. Morsem może zostać każdy bez względu na wiek, wagę czy stan kondycji fizycznej. Jedynie osoby z problemami sercowymi, niewydolnością płuc oraz bardzo wysokim nadciśnieniem nie powinny decydować się na uprawianie tego sportu. Oczywiście, jeśli ktoś chciałby zacząć to najpierw należy zasięgnąć opinii swojego lekarza, czy występują u niego jakieś przeciwwskazania.

Mało kto wie, że na terenie naszej gminy również działa grupa pasjonatów zajmująca się tą formą aktywności fizycznej. Oficjalnie klub morsów został powołany do życia w 2014 roku, choć niektóre osoby w nim działające swoją przygodę z zimnymi kąpielami zaczynały kilka lat wcześnie. Klub Morsów Zimne Trole z siedzibą w Paczynie, bo o nim tu mowa to zarejestrowany w Starostwie Powiatowym  klub sportowy w formie stowarzyszenia, który stawia sobie za cel popularyzacje tej widowiskowej i niezwykle korzystnie wpływającej na zdrowie dziedziny sportu. Grupa ta liczy niewiele, bo kilkanaście osób z naszej gminy i okolicznych miejscowości. Miejscem spotkań członków i sympatyków grupy jest Jezioro Pławniowice, gdzie od listopada do marca, można ich spotkać kąpiących się w lodowatej wodzie. Zazwyczaj cotygodniowe morsowanie odbywa się w niedzielę rano o godzinie 7. Jak się dowiedzieliśmy obecnie grupa przymierza się także do realizowania drugiej kąpieli w środku tygodniu w godzinach wieczornych. Każde wejście do wody poprzedza kilku lub kilkunastu minutowa rozgrzewka, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Dla pasjonatów tego sportu szczególnie atrakcyjną formą morsowania jest kąpiel w wykutym przeręblu, niestety ze względu na panującą w tym sezonie ciepłą pogodę było to możliwe dopiero w drugiej połowie lutego.

W tym roku przedstawiciele klubu po raz kolejny uczestniczyli w Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, którego piętnasta już edycja odbyła się w dniach 8-12 luty w tej nadbałtyckiej miejscowości. To największa w kraju, jak i Europie impreza przeznaczona dla adeptów zimnych kąpieli. Co należy podkreślić w finałowej kąpieli brała udział rekordowa liczba morsów, bo jak donoszą organizatorzy aż 3212 osób, które jednocześnie zanurzyły się w lodowatych bałtyckich falach. W tegorocznej imprezie klub morsów mający siedzibę w naszej gminie reprezentowało 9 członków, co również jest największą liczbą w historii ich uczestnictwa w tej imprezie. Zimne Trole nie tylko uczestniczyły w kąpielach morskich, ale także brały bardzo aktywny udział w wielu spotkaniach i imprezach towarzyszących zlotowi, wymieniając swoje doświadczenia z innymi  pasjonatami tego sportu, którzy przybyli do Mielna zarówno z całego kraju jak i z zagranicy. Można zaryzykować twierdzenie, że po tak udanym wyjeździe na pewno naszych morsów nie zabraknie na tym zlocie w kolejnych latach.

Jeśli ktoś po lekturze tego tekstu chciałby spróbowaniu tej formy aktywności fizycznej lub myślał o tym od dawna a brakowało mu samozaparcia, to serdecznie zapraszamy zainteresowanych do wspólnych kąpieli w jeziorze. Pod okiem osób uprawiających ten sport od wielu lat łatwiej rozpocząć swoja przygodę z morsowaniem, Odpowiedzi na dodatkowe pytania i inne informacje można uzyskać na frontpage https://www.facebook.com/zimnetrole/, lub pisząc na adres mailowy: janus78@interia.pl

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002