Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Ernesta, Jana, Marka
poniedziałek, 27 marca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Znamy oblicze toszeckiego smogu!

A wszystko za sprawą czujnika jakości powietrza , który na początku marca został zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku. Czujnik ten udało się pozyskać w ramach w konkursu "Wiem, czym oddycham". Dzięki głosom mieszkańców gminy placówka znalazła się w setce szkół nagrodzonych użyczeniem na dwa lata przyrządu firmy Airly. Czujnik mierzy poziom pyłu zawieszonego w powietrzu (PM) o średnicy do 10 mikronów (którego cząstki  docierają do górnych dróg oddechowych i płuc) oraz o średnicy do 2,5 mikrona (którego cząstki przez płuca przenikają do krwi). To właśnie te zanieczyszczenia stanowią ważny - choć nie jedyny - składnik smogu, który w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 48 tys. osób rocznie. Oprócz badania jakości powietrza czujnik prowadzi pomiary temperatury, wilgotności względnej i ciśnienia atmosferycznego. Wyniki aktualnych pomiarów można śledzić na stronie map.airly.eu/pl lub za pomocą darmowej aplikacji Airly. Dostępne tam są również dane historyczne (z poprzedniej doby) oraz prognozy poziomu zanieczyszczeń na najbliższe 24 godziny.

 

Wygrana w konkursie "Wiem, czym oddycham" stała się okazją do przeprowadzenia szeregu działań edukacyjnych w szkole na ul. Dworcowej. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w zajęciach, podczas których zapoznali się z aplikacją Airly, oglądali filmy na temat przyczyn i skutków groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza. Podsumowaniem lekcji były grupowe prace graficzne na temat „Co JA mogę zrobić, by ograniczyć smog”. Plakaty zawisły na gazetkach ściennych na szkolnych korytarzach. Uczniowie klas pierwszych i siódmych SP wraz z rodzicami uczestniczyli w konkursie plastycznym "Mówimy NIE dla smogu!” Wskazania czujnika brane są pod uwagę przez nauczycieli przy planowaniu zajęć wychowania fizycznego na szkolnym podwórku lub placu zabaw. Kolejne działania realizowane będą na początku nowego roku szkolnego, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego.         

 

Cała szkolna społeczność była poruszona jednymi z pierwszych pomiarów z szóstego marca, kiedy to normy pyłu zawieszonego zostały przekroczone w naszej lokalizacji ponad  siedmiokrotnie. Z naszych obserwacji wynika, iż czynnikiem, który ma największy wpływ na poziom zanieczyszczeń, jest brak wiatru i występowanie mgły. Analizując dane warto zwrócić uwagę, iż nasza szkoła położona jest w sąsiedztwie parku i terenów rolniczych, przy niezbyt ruchliwej ulicy o rozproszonej zabudowie, a znaczna część domów w okolicy ogrzewana jest gazem ziemnym. Można więc przypuszczać, że wartość smogu w innych częściach miasta (np. na Rynku) może być czasami jeszcze wyższa, niż wynikałoby to z pomiarów na ul. Dworcowej.

 

Zaangażowanie  Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku w pozyskanie czujnika smogu dla lokalnej społeczności to pierwszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Kolejne kroki musimy teraz podjąć my – mieszkańcy Toszka.

 

                 Kornelia Rzepka

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry