Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
28 °C
Alicji, Alojzego, Rudolfa
piątek, 21 czerwca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Szymon Hołownia był gościem marcowego „Zamkowego wieczoru z kawą i kulturą”

Po raz drugi Sala Peterswaldska toszeckiego Zamku (zamiast Kawiarni Colonna) była miejscem spotkania z gościem „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą”. Tym razem największe zamkowe pomieszczenie zapełniło się niemal w całości! Stało się to za sprawą Szymona Hołowni. Znany publicysta z bogatym dorobkiem, którego popularność skutecznie wzmacnia telewizyjny program „Mam talent”, przyciągnął liczną publiczność. Wśród zebranych byli m.in. Burmistrz Grzegorz Kupczyk, toszecki proboszcz ks. Sebastian Bensz, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Toszku Sylwia Cebula oraz bardzo wielu innych gości.

Wśród poruszonych w rozmowie tematów znalazły się m.in. kulisy wspomnianego „Mam talent”, nawiązywano do problemów poruszanych w felietonach Szymona Hołowni ukazujących się w Tygodniku Powszechnym oraz do filmowych bieda-rekolekcji, które nagrywa i publikuje na własnym kanale Youtube. Gość odniósł się też do niektórych bieżących wydarzeń komentowanych obecnie w mediach, nie tylko społecznościowych. Uważam, że ważną częścią rozmowy była opowieść o pomocy, jakiej Szymon Hołownia wraz z sojusznikami udziela potrzebującym w Afryce. W kilku krajach wspiera tam m.in. szkołę, sierociniec, spółdzielnię rolniczą i kilka innych długofalowych przedsięwzięć, dla których wytrwale pozyskuje niezbędne finansowanie. O tych sprawach wielu spośród uczestników spotkania mogło dotychczas nie wiedzieć - powiedziała Dominika Witkowska, współprowadząca spotkanie.

Wśród ważniejszych tematów poruszonych w ramach spotkania podkreślić można wiele inspirujących refleksji na temat osobistych doświadczeń gościa w przeżywaniu swojej wiary i pobożności. O tych ważnych sprawach Szymon Hołownia opowiadał z właściwym sobie polotem, dystansem i odrobiną humoru, dzięki czemu w wielu momentach spotkania publiczność żywo reagowała na prezentowane wypowiedzi. Ciekawostką był kontakt po latach, jaki prowadzący „Mam talent” nawiązał w Toszku z jednym z braci Grzybków (Jakubem). Kilka lat temu „Duet Grzybki”, czyli Jakub i Karol, zainspirowani przez swoją siostrę Olę, przy wsparciu rodziców, przebojem zdobyli sympatię jurorów i ogólnopolskiej widowni „Mam talent”, dochodząc do półfinału tego prestiżowego turnieju.

Zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu spotkania można było nabywać książki Szymona Hołowni, które autor skrupulatnie wszystkim chętnym podpisywał. Końca nie było też pamiątkowym zdjęciom ze znanym publicystą. Za zgodą naszego gościa rozmowa została zrejestrowana i wraz z innymi spisanymi już rozmowami będzie - po zredagowaniu - przeznaczona do zamieszczenia w publikacji książkowej obejmującej wszystkie „Zamkowe wieczory z kawą i kulturą”, jakie zorganizowane zostały lub zostaną od grudnia 2016 r. do czerwca 2018 r. Czynione są starania, aby książka ta mogła się ukazać w drugiej połowie bieżącego roku - powiedział Piotr Kunce, współprowadzący spotkanie.

Partnerami spotkania z Szymonem Hołownią byli Miasto i Gmina Toszek, Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, Wojciech Krupień - Restauracja „Złota Kaczka” oraz firma Robert Hajduk Pokrycia Dachowe. Wsparcie medialne zapewnili Telewizja TVT oraz regionalne tygodniki „Nowiny Gliwickie” oraz „Strzelec Opolski”. Fotorelacja ze spotkania: Marcin Witkowski.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry