Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
21 °C
Kamila, Karoliny, Roberta
czwartek, 18 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Majówka z historią, edukacją, rekreacją? Zapraszamy na Polsko - Niemiecki Rajd Pamięci!

IKONKA.jpeg

W północnej części powiatu gliwickiego istnieją dwa miejsca w szczególny sposób przypominające o tragicznych wydarzeniach, które na naszej ziemi miały miejsce już po zakończeniu II wojny światowej. Pierwsze z nich to pomnik poświęcony ofiarom obozu NKWD w Toszku, drugie zaś – krzyż na Polanie Śmierci w Hubertusie, przypominający o zbrodni popełnionej na żołnierzach antykomunistycznego podziemia.

Przekonani, że zachowanie pamięci o ludzkim cierpieniu jest naszym wspólnym obowiązkiem, 1 maja pragniemy te dwa miejsca połączyć – poprzez formułę Polsko-Niemieckiego Rajdu Pamięci - powiedział Burmistrz Grzegorz Kupczyk. Rozpoczęcie Rajdu zaplanowane jest o godz. 10:00 przy toszeckim pomniku (ul. Wielowiejska 12A). Po chwili refleksji uczestnicy wyruszą w kilkunastokilometrową drogę do Hubertusa. Przewidujemy możliwość pokonania odcinka Toszek – Hubertus biegiem (ok. 13,5 km), na rowerze lub konno. W tym pierwszym przypadku wszystkim organizacjom, instytucjom, grupom środowiskowym proponujemy wystawienie czteroosobowej sztafety z punktami etapowymi w Toszku na ul. Harcerskiej, w Płużniczce i w Dąbrówce - zachęca Michał Matheja, przedstawiciel współorganizatorów Rajdu.

Trzy sposoby dotarcia z Toszka do Hubertusa będą nieco inne. Grupa biegaczy będzie przemieszczać się trasą przez Oracze, Płużniczkę i Dąbrówkę, rowerzyści – przez Goj, Wiśnicze i Świbie, zaś dokładny przebieg szlaku konnego zostanie wyznaczony w najbliższym czasie. Zarówno w Toszku przy grobach ofiar obozu NKWD, jak również w Hubertusie, stan wiedzy na temat dramatycznych wydarzeń związanych z tymi miejscami przedstawi dr Sebastian Rosenbaum z katowickiego oddziału IPN, współautor wydanej niedawno publikacji „Tiurma–łagier Tost”. Po zakończeniu Rajdu uczestnicy zaproszeni zostaną do wspólnego posiłku. Dla biegaczy zapewniony zostanie transport powrotny do Toszka i do Wielowsi.

O szczegółach dotyczących zapisów oraz samego Rajdu informujemy na plakatach oraz w załączonym regulaminie. Już dzisiaj w imieniu organizatorów – Gmin Toszek i Wielowieś, kół DFK z Toszka i Wielowsi, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej, CK „Zamek w Toszku” i Stowarzyszenia Miłośników Koni "HUBERTUS" – zapraszamy do włączenia się do tej inicjatywy. Mile widziani są zarówno uczestnicy indywidualni, jak również sztafety (biegowe) i grupy osób reprezentujące instytucje, organizacje, środowiska. Zapraszamy!

 

PDFPlakat (1,66MB)

PDFRegulamin (634,33KB)

PDFOświadczenie (319,73KB)


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry