Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-1 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wyniki ankiety dotyczącej Toszeckiego Budżetu Obywatelskiego

Udział w ankiecie wzięło 57 osób, w tym 36 kobiet (63,2%) i 21 mężczyzn (36,8%). Najwięcej głosów – 31 oddali mieszkańcy w wieku 25-40 lat (54,4%), chętnie głosowała również najmłodsza grupa wiekowa 16-24 lata – tu zanotowaliśmy 13 głosów, a w przedziale 41-55 lat oddano 12 głosów. Jeden głos oddano z przedziału wiekowego 56-70 lat.

Oprócz „nieaktywnej” Płużniczki, Paczynki i Pawłowic głosowali mieszkańcy wszystkich toszeckich miejscowości. Najwięcej, bo 31 głosów (54,4%) oddali Toszanie, 10,5% (6 głosów) oddali mieszkańcy Toszka-Oracze, z pozostałych miejscowości: Kotulin – 4, Sarnów – 3,  Boguszyce, Ligota Toszecka, Paczyna, Pisarzowice po 2 głosy, Pniów, Proboszczowice, Wilkowiczki, Ciochowice, Kotliszowice po 1 głosie.

Wśród osób ankietowanych 6 osób w ogóle nie wiedziało o realizacji Toszeckiego Budżetu Obywatelskiego, 7 respondentów złożyło wniosek, 37 osób oddało swój głos na złożone projekty, a co najmniej pocieszające - aż 20 osób nie głosowało.

Przeprowadzona ankieta zobrazowała nam również jakie kanały komunikacyjne należy szerzej wykorzystać, aby poprawić działania informacyjne, a są to według głosujących: portale społecznościowe 70,2%, internet (strona www) 59,6%, ogłoszenia parafialne 54,4%, prasa 43,9%, materiały drukowane (ulotki, plakaty) 42,1%.

1.png

Na zadane pytanie czy możliwość głosowania na dowolne projekty TBO powinni mieć wszyscy mieszkańcy naszej gminy - także z sołectw? aż 39 osób ankietowanych (68,4%) opowiedziało się, że TAK, 16 osób jest przeciw, 2 osoby nie miały zdania. 

2.png

Wyniki są jednoznaczne. Konstruując regulamin kolejnej edycji TBO poddamy zgłoszone projekty również pod głosowanie mieszkańców sołectw i Oracza. Dołożymy wszelkich starań, by dotrzeć z informacjami o kolejnej edycji TBO do jeszcze większej ilości mieszkańców i może uda się nam przekonać  niegłosujących do oddania głosów na któryś ze zgłoszonych projektów.

Weźmiemy również pod uwagę możliwość złożenia głosu w tradycyjny sposób, gdyż jak zgłosili ankietowani, wiele osób starszych nie potrafi korzystać z internetu. Z pewnością ten temat przemyślimy, jednak nie ukrywamy, że ze względów technicznych, nie jest to łatwe do zrealizowania, gdyż program obsługujący projekt nie przewiduje w chwili obecnej takiej możliwości. Aż 19 respondentów ankiety deklaruje, że zamierza zgłosić projekt w kolejnej edycji Toszeckiego Budżetu Obywatelskiego! Wszystkim respondentom dziękujemy za poświęcony czas, a za wszystkie zrodzone już w głowach pomysły trzymamy kciuki.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry