Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-1 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Prof. Józef Musielok był gościem „Zamkowego wieczoru z kawą i kulturą”

Z największym trudem blisko 40 uczestników ostatniego spotkania w ramach Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą pomieściło się w Kawiarni Colonna. Gościem wieczoru był prof. Józef Musielok, który choć sam jest postacią znaną, to wiele spraw które podejmuje, a także przedmiot jego naukowych zainteresowań były dotychczas wśród mieszkańców Toszka mało znane. Wielu z nas wie, że pan Musielok posiada tytuł naukowy, że był rektorem Uniwersytetu Opolskiego, ale chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że niewielu z nas ma pojęcie o tym, czym Pan Profesor naukowo się zajmuje. Jestem pewny, że w czasie dzisiejszego spotkania ten stan naszej wiedzy znacząco się zmieni - powiedział Piotr Kunce, współprowadzący spotkanie. Wśród zgromadzonych byli członkowie rodziny Pana Profesora - małżonka i córka z rodziną, współpracownicy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, przedstawiciele instytucji, ludzie kultury, reprezentanci samorządu Burmistrz Grzegorz Kupczyk i Radny Rady Miejskiej Tadeusz Kobiernik, a także wielu innych mieszkańców.

Wśród tematów rozmowy pojawiły się kwestie edukacji i początków drogi naukowej. Jednym z pedagogów, którzy zainspirowali młodego Józefa Musieloka do zainteresowania fizyką był nauczyciel toszeckiej szkoły podstawowej, pan Bolesław Przybyłowski. Podobnych inspiracji nie zabrakło także na poziomie szkoły średniej, czyli strzeleckiego ogólniaka. Dość ogólnie odpowiadał Pan Profesor na pytania dotyczące jego kariery naukowej, którą zrealizował w pełnym zakresie: doktorat, habilitacja, profesura. Ponadto jego udziałem były staże naukowe, także w USA, krajowe i międzynarodowe projekty badawcze, liczne funkcje w uczelnianej administracji na czele z urzędem rektora Uniwersytetu Opolskiego. Wkład w przebieg rozmowy wnieśli także współpracownicy prof. Musieloka z Instytutu Fizyki, przywołując kilka ciekawych anegdot. Jeden z młodszych uczestników spotkania zapytał natomiast, co Pan Profesor zmieniłby w strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce, gdyby dane mu było objąć tekę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W odpowiedzi, nadmieniając że nie odnosi się do podniesionej kwestii całościowo, podzielił się Pan Profesor refleksją o zbyt szerokiej dostępności egzaminu maturalnego w szkole średniej,  co w kluczowy sposób przekłada się na jakość kształcenia na poziomie uniwersyteckim. Podobne rozwiązanie zaproponowałby w odniesieniu do studiów, gdzie na poprawę poziomu kształcenia mogłoby wpłynąć ograniczenie dopuszczania absolwentów do magisterium.

Wśród poruszanych tematów sporo było wątków rodzinnych, spraw dotyczących lokalnego życia społecznego. Mowa była o odkrywaniu historycznej prawdy o obozie NKWD w Toszku czy o wprowadzaniu do świadomości mieszkańców postaci Ludwiga Guttmanna, urodzonego w Toszku twórcy ruchu paraolimpijskiego. Uczestnicy mogli także wysłuchać wspomnień Pana Profesora o jego spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II, do którego doszło w Watykanie w roku 2004 podczas wręczania Ojcu Świętemu doktoratu honoris causa. Mało znane były także przywołane epizody doświadczeń scenicznych prof. Józefa Musieloka, które - nawiasem mówiąc - wciąż trwają. Na marginesie tych oraz wielu innych tematów Pan Profesor po dzielił się także refleksami o perspektywach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, którą uznał za dobre rozwiązanie przejściowe, w oczekiwaniu na pełne opanowanie procesu fuzji jądrowej.

W podsumowaniu na ręce prof. Józefa Musieloka podziękowania złożył Burmistrz Grzegorz Kupczyk. Zgodnie z tradycją, na zakończenie spotkania zebrani zaproszeni zostali do udziału w kolejnym „Zamkowym wieczorze z kawą i kulturą”. Naszym gościem 14 maja o godz. 18:00 będzie Artur Małek, himalaista, uczestnik Narodowej Wyprawy na K2. W tej chwili nie przesądzamy jeszcze, w której sali zorganizujemy kolejne spotkanie, ale na pewno odbędzie się ono na Zamku. Serdecznie zapraszamy - powiedziała na koniec Dominika Witkowska, współprowadząca spotkanie.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry