Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
20 °C
Bogusza, Haliny, Mariana
piątek, 01 lipca 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców!

Po zorganizowaniu w ostatnim czasie czterech spotkań konsultacyjnych (w Toszku, Kotulinie, Paczynie i Pniowie) w czasie których szeroko zaprezentowane zostały warunki ubiegania się o dofinansowanie wymiany pieców, przechodzimy do etapu naboru wniosków naszych mieszkańców. Nabór trwał będzie od dziś (24 kwietnia) do 9 maja włącznie. Przed złożeniem deklaracji zalecamy zapoznanie się z „Regulaminem naboru zgłoszeń” wraz z załącznikami - całość dokumentów udostępniamy poniżej.

Ujmując zagadnienie w skrócie: dofinansowanie ubiegać się mogą osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych położonych na terenie naszej gminy. Z dofinansowania wyłączone są wymiany nowoczesnych pieców węglowych 5 klasy, kotłów gazowych, olejowych, zasilanych energią elektryczną czy zasilanych z sieci ciepłowniczej. Dofinansowaniu nie podlegają także kotły w budynkach nowo wybudowanych lub będących w trakcie budowy, a nie oddanych jeszcze do użytkowania, w których nie było dotychczas zainstalowanego źródła ciepła. Warunkiem zaakceptowania złożonej deklaracji jest niezaleganie z opłatami na rzecz gminy takimi jak podatek od nieruchomości, czynsze dzierżawne, opłata śmieciowa itp. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń, a także wyniki audytu energetycznego, który poprzedzi ostateczną decyzję o kwalifikacji danej nieruchomości do dofinansowania.

Koszty po stronie mieszkańców obejmują:

  • opłatę za audyt energetyczny,
  • 15% wartości zakupu i instalacji nowego kotła,
  • podatek VAT od całej wartości nowego kotła.

Łączna wysokości kosztów po stronie mieszkańców zasadniczo nie powinna przekroczyć 4 tyś zł w przypadku kotłów na biomasę lub 3 tyś zł w przypadku kotłów gazowych, jednak w poszczególnych przypadkach sumy te mogą być inne - szczegóły opisano w „Regulaminie naboru zgłoszeń”.

Co zrobić, aby zgłosić się do programu wymiany pieców?

  1. Uważnie zapoznać się z regulaminem i załącznikami
  2. Pobrać i wypełnić deklarację udziału w projekcie oraz niezbędne załączniki
  3. Pobrać, podpisać i opłacić umowę na przeprowadzenie audytu energetycznego
  4. Złożyć niezbędne dokumenty w Biurze Obsługi Interesanta UM w Toszku (parter) lub przesłać do naszego urzędu pocztą do dnia 9 maja (decyduje data wpływu do urzędu).

Dodatkowych informacji udziela pani Ewa Koprek z Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, pokój 16 (I piętro), tel. 32 237 80 18, e-mail: (w temacie wiadomości prosimy napisać „dofinansowanie wymiany pieców”).

 

PDFRegulamin

DOCXDeklaracja udziału w projekcie

DOCXAnkieta

DOCXOświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej

DOCXPełnomocnictwo


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: 32 237-80-00
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry