Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Ukazało się kolejne wydanie Rocznika Toszeckiego!

Początek tekstu.jpeg

Powstanie drugiego zeszytu Rocznika Toszeckiego, po wydaniu w ubiegłym roku zeszytu pierwszego, było niemal pewne. Zarówno wydawca, współautorzy, jak i odbiorcy wydawnictwa, mimo różnych uwag szczegółowych, wyrażali się pozytywnie o zamyśle i ukazywaniu się tego typu cyklicznej publikacji. Ze względu na społeczny charakter zaangażowania autorów tekstów Rocznika Toszeckiego, to od pozyskania autorów - pasjonatów i miłośników historii Toszka i okolic zależało i zależeć będzie ostatecznie powodzenie tego przedsięwzięcia.

W Roczniku Toszeckim 2018 ukazały się różnorodne teksty: historyczne, wspomnieniowe, biograficzne, interdyscyplinarne. Ich tematyka obejmuje opisy wydarzeń i procesów społecznych, tematykę kulturalno - artystyczną, religijną, szkolną i wiele innych. Kluczem do uruchomienia procesu powstawania tego typu dzieła jest wola autorów - ich wiedza, ich źródła, zbiory, czas, umiejętności. W tym roku do pracy nad wydaniem Rocznika zaangażowali się Beata Grochla i Marcin Grochla, Damian Halmer, Dominika Witkowska, Michał Matheja, Maciej Mazur, Donata Podkowa, prof. Józef Musielok, ks. Sebastian Bensz, Tomasz Sobania, Stefan Wiczkowski, Andrzej Kuśnierczyk, Iwona Ewertowska - Mener, Tomasz Szwed, Janusz Godula, Julia Szczerbińska - Klossek i Błażej Kupski. Swoją akwarelę „Rynek w Toszku” z przeznaczeniem na okładkę Rocznika udostępniła Aleksandry Dielehner.

Cennego wsparcia udzieliła recenzentka Rocznika Toszeckiego 2018, prof. dr hab. Anna Pobóg - Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Wnikliwa analiza przygotowanych tekstów oraz konstruktywne wnioski, jakie pani profesor przekazywała autorom, pomogły podnieść jakość zarówno każdego poszczególnego opracowania, jak również całości wydawnictwa. Niezawodne wsparcie okazał też Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk, który z zainteresowaniem śledził proces powstawania publikacji i na żadnym etapie tego procesu nie miał wątpliwości, aby ze środków samorządowych wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie.

Rocznik Toszecki jest do nabycia w zamkowej Kawiarni Colonna w cenie 16 złotych. Wkrótce egzemplarze książki trafią także do bibliotek szkolnych, do biblioteki gminnej i powiatowej, na niektóre uczelnie, do gmin powiatu gliwickiego. Przez jakiś czas nowy numer „Rocznika” będzie też z pewnością upominkiem, który będziemy wręczać przy okazji spotkań, wizyt, konkursów, przedsięwzięć artystycznych, konferencji. Każda forma dystrybucji tego opracowania ma znaczenie, o ile pozwala dotrzeć do potencjalnych czytelników - powiedział Piotr Kunce, koordynator wydawnictwa.

Wszystkim szanownym gościom - uczestnikom spotkania promocyjnego serdecznie dziękujemy za przybycie! Za oprawę artystyczną dziękujemy pani Sabinie Olbrich - Szafraniec, której uczniowie Maja Gołembska i Adam Wrazidło przy akompaniamencie fortepianu z polotem wykonali kilka utworów wokalnych. Za organizację uroczystej promocji dziękujemy dyrektorowi Zamku panu Arturowi Czokowi. Dziękujemy także mediom (Telewizja Regionalna TVT, Radio DOXA) za zainteresowanie tym wydarzeniem. Rocznik Toszecki pozostaje projektem otwartym - mile widziane wszelkie uwagi, które pomogą udoskonalać kolejne jego wydania. Korespondencję w tej sprawie można kierować na adres wiceburmistrz@toszek.pl. Na ten sam adres można zgłaszać propozycje tekstów lub autorów do przyszłorocznego wydania. Zapraszamy!

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry