Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
0 °C
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
środa, 06 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Jak zaplanować majowy weekend zostając w Toszku?

1 MAJA

We wtorek 1 maja odbędzie się pierwszy Polsko - Niemiecki Rajd Pamięci Toszek - Wielowieś. Chcemy w tej formie uczcić pamięć ofiar komunistycznego terroru czasów powojennych: obozu NKWD w Toszku oraz żołnierzy zamordowanych na Polanie Śmierci w Hubertusie koło Dąbrówki. Tak jak wspominaliśmy, czynny udział  w rajdzie będzie możliwy w trzech formach: rowerzystów, biegaczy lub jeźdźców konnych. Do udziału zapraszamy także wszystkich, którzy nie zdecydują się w żaden sposób pokonać dystansu z Toszka do Dąbrówki, ale chcieliby wziąć udział w częściach oficjalnych rajdu przy pomniku ofiar obozu NKWD w Toszku lub przy krzyżu na Polanie Śmierci w Hubertusie. W obydwu miejscach przewidziano wystąpienia przedstawicieli samorządu - Burmistrza Grzegorza Kupczyka i Wójta Gintera Skowronka, akcenty muzyczne, krótką prelekcję historyczną przedstawiciela katowickiego oddziału IPN i zapalenie zniczy. Rejestracja zgłoszonych uczestników w godzinach od 9:30-9:50, przy parkingu w sąsiedztwie pomnika przy ul. Wielowiejskiej 12A.

3 MAJA

W dniu 3 maja (czwartek) miłośnicy piłki nożnej będą mogli dopingować piłkarskich oldbojów podczas dorocznego turnieju piłkarskiego organizowanego przez trenera - animatora Centrum Kultury „Zamek w Toszku” pana Romana Klaka. Zawody rozpoczną się o godz. 15:00 na „Orliku”. Udział w turnieju potwierdzili zawodnicy z Rudzińca, Zabrza, dwie drużyny z Toszka oraz ekipa zawodników ukraińskich. Z okazji przypadającego w tym dniu Święta Konstytucji 3 Maja, a także rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, przed rozpoczęciem rozgrywek słowo do sportowców skieruje Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk. Zapraszamy kibiców do dopingowania piłkarzy!

5 MAJA

W dniu 5 maja o godz. 12.00  w kościele parafialnym w Toszku, rozpoczną się oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka, połączone u nas w tym roku z poświęceniem nowej remizy strażackiej OSP Toszek oraz przyjęciem przez naszą jednostkę sztandaru. Po mszy św. nastąpi uroczysty przemarsz naszych Strażaków, zaproszonych gości i zainteresowanych mieszkańców z kościoła do nowej strażnicy przy ul Młyńskiej, gdzie wg strażackiego ceremoniału odbędą się dalsze obchody.

ZAMEK ZAPRASZA NA DWIE WYSTAWY

Poza zorganizowanymi uroczystościami polecamy także dwie warte obejrzenia wystawy eksponowane w tych dniach na Zamku. W Centrum Ekspozycji Historycznych (CEH) można oglądnąć wystawę  "Co na Śląsku straszy?" o bebokach, strzygach, utopkach i innych śląskich stworach - to może być prawdziwa frajda dla najmłodszych! Od 1 do 4 maja zamkową wieżę (CEH) można zwiedzać w godz. 11.00 - 17.15. Z kolei w zamkowej Kawiarni Colonna prezentowana jest wystawa znakomitej fotografii przyrodniczej Radosława Makowczyńskiego i Andrzeja Morcińca „Moja Dzika Ojczyzna”. Godziny otwarcia kawiarni: 1 i 3 maja - od 11.00 do 20.00, 2 i 4 maja - od 11.00 do 18.00. Zapraszamy na chwilę relaksu przy dobrej kawie i świetnych zdjęciach!

ARTYŚCI MALARZE W TOSZKU

Od 30 kwietnia do 4 maja Centrum Kultury „Zamek w Toszku” organizuje u nas kolejny plener malarski. Grupa artystów - malarzy m.in. z Łodzi, Świnoujścia, Opola będzie w tych dniach u nas mieszkać (w jednym z gospodarstw agroturystycznych) i pracować na Zamku, ale również w jego okolicach oraz na Rynku i w innych wybranych przez siebie miejscach. To będzie dobra okazja, aby podglądnąć warsztat pracy malarzy podczas malowania. Rezultaty ich plenerowej twórczości można będzie zobaczyć w ramach Nocy Muzeów 19 maja na Zamku. Zapraszamy do zainteresowania pracą zaproszonych do nas artystów.

WYPOCZYNEK AKTYWNY

Osoby, które preferują aktywny wypoczynek, mogą skorzystać z oferty, o której piszemy na stronie www.turystyka.toszek.pl - zakładki: „szlaki” lub „warto zobaczyć”. Prezentujemy tam rowerowe i piesze szlaki wytyczone na terenie naszej gminy. Można także sięgnąć do bogatego skarbca naszego dziedzictwa historyczno - kulturowego, o którym obszernie piszemy w zakładce „warto zobaczyć”. Chętnie opublikujemy zdjęcia z rodzinnych lub towarzyskich majówkowych wypraw turystycznych po różnych zakątkach naszej gminy - chętni mogą podzielić się wrażeniami z wypraw przesyłając materiały na adres zrp@toszek.pl.

Życzymy dobrego wypoczynku!


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry