Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
31 °C
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
poniedziałek, 22 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Himalaista Artur Małek był gościem „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą”

Duże zainteresowanie wzbudził gość majowego „Zamkowego wieczoru z kawą i kulturą” - Artur Małek, himalaista, uczestnik głośnej narodowej zimowej wyprawy na K2. Blisko 60 uczestników spotkania zgromadziło się tym razem w Sali Rycerskiej Zamku w Toszku, aby wziąć udział w rozmowie i wysłuchać przygotowanej przez Artura Małka prezentacji. Wśród uczestników byli zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i goście, w tym nauczyciele z pobliskich miast, dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Polskich Himalaistów w Zabrzu, liczni miłośnicy aktywnego stylu życia (niektórzy przybyli na spotkanie z Gliwic - rowerami). Nie zabrakło także Burmistrza Grzegorza Kupczyka, który - jak się okazało - jest kolegą Artura Małka z czasów szkolnych. Wśród uczestników byli też m.in. zastępca dyrektora szpitala Erwin Janysek z małżonką, szef toszeckiego OPS Arkadiusz Łuków z małżonką, prezes Spółdzielni Socjalnej Ewa Niewiejska, prof. Józef Musielok z małżonką, szef Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej Radosław Makowczyński i wielu innych gości.

W pierwszej części spotkania rozmowa dotyczyła ogólnych tematów związanych z wspinaczką w górach wysokich. Pytano m.in. o rozwój sportowy alpinisty - himalaisty, o wskazówki dla tych, którzy o wspinaczce myślą, o style zdobywania wysokogórskich szczytów, o finansowanie długotrwałych wypraw. Pytania dotyczyły też osobistych doświadczeń wspinaczkowych Artura Małka, wśród których nie zabrakło zarówno wątków związanych z ostatnią wyprawą na K2, jak również z pierwszym zimowym wejściem na Broad Peak w roku 2013. Jakie to uczucie - stanąć na wierzchołku Broad Peak w zimie, jako jeden z pierwszych ludzi na Ziemi? - brzmiało jedno z pytań. Żadne. Tam jest po prostu pustka, nie ma niczego - odpowiedział Artur Małek. Główną częścią spotkania była prezentacja unikalnych zdjęć i filmów z zakończonej w marcu bieżącego roku wyprawy na K2. W swojej opowieści Artur Małek odsłonił przed uczestnikami wiele nieznanych kwestii związanych z wspinaczką w Karakorum. Na marginesie swojej opowieści sformułował kilka cennych refleksji o charakterze ogólnym, które dotyczyły sensu wspinania się, relacji międzyludzkich w czasie wspinaczki, etyki himalaistów. Mimo iż prezentacja była obszerna, po jej zakończeniu pod adresem Artura Małka padło jeszcze sporo pytań, na które pytany wytrwale udzielał odpowiedzi.

Sponsorami spotkania byli Przedsiębiorstwo Profectus (wykonawca trwającej obecnie modernizacji ul. Zamkowej w Toszku) oraz firma KTM Kamil Kozera z Paczyny. Dokumentację zdjęciową wykonał pan Marcin Witkowski. Spotkanie poprowadzili Dominika Witkowska i Piotr Kunce. Kolejny „Zamkowy wieczór z kawą i kulturą” odbędzie się 11 czerwca o godz. 18:00, a jego gościem będzie dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry