Przyjemnie i życzliwie w świetlicy w Ligocie Toszeckiej
Przypomnijmy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej w porozumieniu z opiekunkami świetlicy oraz sołtysem Ligoty pozyskało 30 000 zł z Fundacji BGK w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”. Od marca do połowy sierpnia trwał remont sali, toalety oraz instalacji grzewczej w budynku, w którym mieści się świetlica wiejska.
W sobotę, 25 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie, na które przybyli partnerzy zadania – burmistrz Grzegorz Kupczyk, kierownik OPS-u Arkadiusz Łukow, dyrektor CK „Zamek w Toszku” Artur Czok. Wstęgę przecięły ligockie dzieci, aby poczuły, że to miejsce powstało dla nich. Podziękowania złożono także mieszkańcom, którzy zechcieli pomóc w porządkowaniu świetlicy po remoncie: Aleksandrze i Bogadanowi Żelaznym, Sabinie Szczepek, Kornelii Wrazidło, Beacie Kobińskiej, Zygrydowi Koziołkowi, Adrianowi i Gabrieli Stolarczykom.
Na najmłodszych uczestników czekało wiele atrakcji – balony z helem, tatuaże dla dzieci, rodzinny turniej sportowy, bańki mydlane, konkurs plastyczny. Niektóre dzieci od dłuższego czasu przygotowywały się do zaprezentowania swoich talentów. Najmłodsi mieszkańcy śpiewali, opowiadali kawały, zadawali trudne zagadki, podbijali paletką piłeczkę, tańczyli i recytowali. Najlepszych nagrodziło jury – burmistrz Grzegorz Kupczyk, redaktorka „Strzelca Opolskiego” Sabina Grzesik oraz pan Henryk Krupa z TPZT. Również dla pań zorganizowano konkurs kulinarny na najsmaczniejsze ciasto w Ligocie Toszeckiej. Najlepsze okazało się ciasto ze śliwkami upieczone przez panią Anetę Stenchły. Mieszkanki Ligoty, panie Elfryda Cuber i Katarzyna Walus, przyniosły stare fotografie przedstawiające Ligotę dawniej. Wystawa była dobrą okazją do wspomnień. Mieszkańcy próbowali odnaleźć siebie na zdjęciach szkolnych, komunijnych sprzed kilkudziesięciu lat. Na mieszkańców czekały również bezpłatne stoiska grillowe i kołocz.
„Dzieci teraz chętniej będą odwiedzać wyremontowaną i wyposażona świetlicę. Czeka na nich nowy sprzęt sportowy, biblioteczka bogata w różnorodne książki, gry planszowe i edukacyjne, projektor do wyświetlania filmów. Ważne, że zimą będzie ogrzewanie w świetlicy. Również dorośli znajdą coś dla siebie – piłkarzyki, stół do ping ponga, czyste miejsce do organizacji spotkań, ćwiczeń oraz lokalnych imprez. Liczymy na dużą aktywność mieszkańców i wykorzystywanie potencjału tego miejsca” - podsumowują autorki projektu remontu świetlicy.