Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
29 °C
Cypriana, Emanueli, Władysława
poniedziałek, 27 czerwca 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Dotacje i pożyczki na wymianę pieców i termomodernizacje budynków jednorodzinnych!

Głównym celem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery pyłów i innych szkodliwych substancji, w skrócie określanych jako smog. Zasady programu skonstruowane są w ten sposób, aby doprowadzić do trwałej eliminacji przestarzałych pieców węglowych, bo to one odpowiadają na 90% emisji zanieczyszczeń. Program umożliwia nie tylko wymianę pieców ale także kompleksową termomodernizację budynków, która znacząco poprawi ich efektywność energetyczną. Z niektórymi szczegółami programu można było zapoznać się na spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim w dniu 10 września. W tekście poniżej przypominamy najważniejsze informacje.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, w tym domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Dofinansowanie mogą także uzyskać osoby, które dopiero rozpoczynają budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego – dzięki temu zakup i montaż nowoczesnej instalacji grzewczej mogą uwzględnić już na etapie projektowania. Dofinansowanie można też uzyskać na inwestycję, która jest już w toku, ale pod warunkiem, że prace rozpoczęły się nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jaki jest poziom dofinansowania inwestycji?

Do końca roku 2018 dofinansowanie będzie pokrywać od 30% do 90% kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Od roku 2019 progi dofinansowania wyniosą od 40% do 90%. Poziom dofinansowania zależy od osiąganego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – im niższy dochód, tym wyższe dofinansowanie można uzyskać. Maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji wyniesie 53 tyś zł, minimalna – 7 tyś zł. Jeśli koszty inwestycji przekroczą kwotę 53 tyś. zł można w ramach tego samego programu postarać się o pożyczkę.

Na co konkretnie można uzyskać dofinansowanie?

Przede wszystkim na wymianę lub (w przypadku nowobudowanych obiektów) zakup czystego źródła ciepła, na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych, na modernizację instalacji CO, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, na termomodernizację (docieplenie ścian, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej a nawet bramy garażowej. Dotację można także uzyskać na audyt energetyczny budynku, dokumentację projektową niezbędnych prac montażowych oraz budowlanych, a nawet na ekspertyzę ornitologiczną, o ile jest konieczna.

Z kim konsultować szczegóły i gdzie składać wnioski?

Dla zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania uruchomiona został infolinia w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pod numerem telefonu 32 60 32 252 – dyżuruje pani Ewa Maniecka, koordynator programu. Korespondencję można także prowadzić drogą mailową, pisząc na adres: . Możliwe są także konsultacje osobiste: w Katowicach, ul. Wita Stwosza 2 (I piętro) w godz. 7.30 do 15.30. Tam też można osobiście składać wnioski. Adres do korespondencji – w przypadku wysyłania wniosków pocztą: ul, Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice. Więcej szczegółów: www.wfosig.katowice.pl – zakładka „Program Czyste Powietrze”.

Czyste Powietrze


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: 32 237-80-00
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry