Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Toszek wśród 20% gmin z najniższym zadłużeniem

Temat zadłużenia samorządów jest zagadnieniem obszernym. Zadłużanie się nie kojarzy się dobrze, na pewno jednak zadłużenie (w akceptowalnych granicach) nie oznacza złego zarządzania. Czasem może ono być nieuniknione. Kiedy np. planuje się realizację potrzebnej mieszkańcom inwestycji, a nie da się pokryć jej kosztów w ramach budżetu danego roku, warto wesprzeć się instrumentem finansowym np. takim, jak kredyt. Podobnie, kiedy korzysta się ze środków unijnych: na większość projektów można pozyskać 85% unijnego dofinansowania. Jeśli jednak na pokrycie 15% wkładu własnego potrzebne jest wsparcie finansowe - warto je poważnie rozważyć, ponieważ środki unijne nie zawsze będą dostępne w takiej skali, jak obecnie. 
Zadłużanie gminy jest regulowane przepisami ustawy o finansach publicznych. Ponadto każdy projekt uchwały budżetowej podlega sprawdzaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO) m.in. pod kątem spełniania ustawowych wskaźników zadłużenia. Nigdy nie zdarzyło się, aby nasza gmina uzyskała negatywną opinię RIO do uchwały budżetowej.
Wspomniany ranking zadłużenia został opracowany wg stanu na trzeci kwartał roku 2017 (na podstawie sprawozdań finansowych gmin), z uwzględnieniem danych GUS na temat liczby mieszkańców z końca roku 2016. Zadłużenie gmin podano kumulatywnie oraz w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Prezentacji zadłużenia w przeliczeniu na jednego mieszkańca umożliwia porównanie wskaźników zadłużenia gmin oraz odpowiednie ich uszeregowanie. Okazuje się, że na blisko 2500 gmin w Polsce, Toszek plasuje się na pozycji 2038. Łączna kwota zadłużenia naszej gminy to ok. 2,6 mln, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje sumę 276 zł. Zadłużenie gmin zajmujących czołowe miejsca w tym rankingu sięga kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca! Opublikowane zestawienie jest bardzo obszerne - zachęcamy do przejrzenia i własnych analiz.


Ranking zadłużenia
http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/179872/Zadluzenie-na-mieszkanca-wg-danych-ze-sprawozdan-z-wykonania-budzetow-JST-po-3-kw--2017-r-


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry