Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
21 °C
Kingi, Krystyna, Michaliny
środa, 24 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wspomnienie jubileuszu Szkoły Podstawowej w Kotulinie

Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym. Mszę św. koncelebrowali: ks. Lucjan Gembczyk, ks. Reinhold Buczek oraz księża Romuald Kokoszka i Joachim Leszczyna – absolwenci szkoły. Wydarzenie to uczczono pamiątkową płytą, gdzie w wielkim skrócie zapisano historię tego miejsca. Wyryty tekst  informuje, że to właśnie tu znajdowała się siedziba założycieli wsi - Kotullinskich. W 1789 roku przebudowana przez Arnolda Guradze, jednego z kolejnych właścicieli dóbr kotulińskich, w neogotycki pałac. W styczniu 1945 roku budynek ten został spalony przez Rosjan. Ponieważ podobny los spotkał  budynek szkolny, dlatego postanowiono na zgliszczach pałacu wybudować nową, przestronną szkołę.

Zaproszenie do wspólnego  świętowania przyjęli: Przewodniczący Rady Miejskiej, p. Tadeusz Kobiernik, zastępca burmistrza Toszka p. Piotr Kunce, p. Zdzisława Mrózek z Nadleśnictwa Rudziniec, przyjaciel szkoły i długoletni samorządowiec p. Krystian Kiełbasa, dyrektor Centrum Kultury „Zamek w Toszku” p.  Artur Czok, radni Rady Miejskiej w Toszku: p. Andrzej Wrazidło i p. Krzysztof Grabelus, dyrektor CUW p. Agnieszka Szalińska, dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli, sołtys Kotulina i długoletni dyrektor kotulińskiej podstawówki – p. Albert Osmanda, sołtys wsi Proboszczowice p. Anna Zając oraz kapelmistrz pan Harald Powrósło.

Występy były bardzo uroczyste. Zaangażowali się w nie także ci, którzy opuścili już szkolne mury. Wystąpiła Orkiestra Kotulin, Mażoretki, no i oczywiście uczniowie. Po występach artystycznych przyszedł czas na przemówienia, gratulacje i podziękowania. Dyrektor szkoły odebrała „Złotą Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną Szkole Podstawowej w Kotulinie, a wręczoną przez Radnego Sejmiku Wojewódzkiego  V Kadencji (2014-2018) p. Krystiana Kiełbasę. Po części oficjalnej  można było odwiedzić szkołę, zobaczyć klasy, wystawy, gazetki,  prezentacje multimedialne i zajrzeć do starych kronik. Na gości czekało wiele smakołyków, m.in.  ogromny tort, ciasta upieczone przez Rodziców, ciepły bigos. Rozdawano pamiątki i gadżety.

Akademię prowadzili uczniowie klasy VIII: Agata Szewczyk i Marcin Kokoszka. To oni przedstawili krótką historię podstawówki. Zebrani goście dowiedzieli się, że  1 września 1948 roku miała miejsce uroczystość otwarcia nowej szkoły. Liczyła ona wówczas 7 sal lekcyjnych. Do szkoły uczęszczało wówczas 218 uczniów siedmiu klas. Przez te siedem dekad szkołą zarządzało 5 dyrektorów, pracowało w niej 99 nauczycieli, a mury szkoły opuściło 1588 absolwentów.  Dziś, po blisko 20 latach, gdy szkoła była sześcioklasowa i kolejnej reformie zamykającej gimnazja, mamy znowu w szkole osiem klas. Uczy się w niej 91 uczniów. Oprócz tego mamy dwa oddziały przedszkolne, które liczą 43 dzieci.

Był to wyjątkowy i niezapomniany dzień, który na długo zapisze się w pamięci tych, którzy  w tym jubileuszu uczestniczyli. Na zakończenie jeszcze myśl przytoczona przez dyrektor Annę Pawłowską  za prof. Tadeuszem Kotarbińskim: Nadrzędnym celem szkoły jest wychowanie porządnego człowieka, czyli takiego, na którym można polegać, który nie zawiedzie nikogo w potrzebie. Pani dyrektor z satysfakcją stwierdziła, że  mury tej szkoły opuściło wielu porządnych ludzi, a to  jest miarą sukcesu dydaktyczno- wychowawczego Szkoły Podstawowej w Kotulinie.

Beata Grochla


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry