Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
31 °C
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
poniedziałek, 22 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Rocznik Toszecki A.D. 2019

Wiele miesięcy trwają bezpośredni prace nad przygotowaniem do druku tekstów wchodzących w skład Rocznika Toszeckiego. Lista autorów pozostaje przez długi czas otwarta - każdy pomysł, który może przerodzić się w wartościowy tekst, jest zawsze mile widziany. Po zebraniu i omówieniu propozycji tematów autorzy przystępują do prac nad tekstami. Niektórym zajmuje to kilka dni czy tygodni, a inni pracują przez wiele miesięcy. Teksty trafiają najpierw do redaktora merytorycznego, a następnie, po naniesieniu jego uwag, całość tekstów trafia do recenzenta naukowego. W tym roku jest nim Zastępca Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Maciej Fic. W recenzji najnowszego Rocznika Toszeckiego napisał on m.in.: 


«Od lat mówimy o „historii małych ojczyzn”. Od dłuższego też czasu coraz bardziej odchodzimy od opisywania bezimiennych wielkich procesów historycznych, w zamian coraz mocniej dostrzegając i ceniąc „historię przydrożnych krzyży”. Dlatego tak ważne są badania lokalne i regionalne. Dlatego tak ważne jest dokumentowanie tego, co dzieje się wokół nas. Dlatego tak ważne jest budowanie przywiązania do swojego małego świata – dzielnicy, miejscowości, regionu. Dlatego też za cenne uznać trzeba inicjatywy takie jak „Rocznik Toszecki”. 
Dzięki pasji i zapałowi grupy autorów kolejny już raz mieszkańcy mogą odbyć podróż „w głąb” swojego miasta. Podróż do odległych dziejów, sięgającą wieków średnich, ale także w tę bliższą historię, sprzed kilku czy kilkunastu lat. Podróż obejmującą efekty naukowej refleksji nad Toszkiem, ale także wspomnienia o ważnych postaciach z nim związanych czy wreszcie prasowe opisy miasta sprzed lat. Podróż pozwalającą dostrzec wielowymiarowość Toszka i jego mieszkańców. Pokazującą, że czasem nawet niepozorne przydrożne głazy mają swoją ciekawą przeszłość, a wnętrze tak wydawałoby się znanego nam kościoła kryje w sobie tyle tajemnic. Podróż niosącą odpowiedź na pytanie o bogactwo toszeckiego dziedzictwa.»


Wśród autorów artykułów są m.in. obecni i byli mieszkańcy Toszka, mieszkańcy naszych sołectw, są autorzy mieszkający poza naszą gminą, ale żywo zainteresowani jej historycznym i kulturowym dziedzictwem. Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści najnowszego „Rocznika” (w załączeniu) oraz do udziału w spotkaniu promocyjnym tego wydawnictwa. Odbędzie się ono 25 kwietnia (czwartek) o godz. 19:00 w sali rycerskiej na Zamku w Toszku. Rocznik można będzie nabyć (16 zł) od 26 kwietnia na Zamku w Toszku. Dziękując w tym miejscu wszystkim zaangażowanym w prace nad tekstami, zwłaszcza szanownym autorom, już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w prace nad kolejnym numerem Rocznika Toszeckiego. 


PDFSpis treści (533,20KB)


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry