Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-7 °C
Kryspiny, Norberta, Sabiny
wtorek, 05 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

O opiece nad terminalnie chorymi

Wyjątkowo poważna była tematyka ostatniego spotkania. W dniu 10 kwietnia, w ramach cyklu „Zamkowe wieczory z kawą i kulturą”, odbyła się rozmowa z panią Łucją Bartoszewską, psychologiem i szefową Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” im. Matki Teresy w Zabrzu. Ponieważ pani Bartoszewska przez lata pracowała także jako psycholog w szkole dla młodzieży z problemami edukacyjnymi i wychowawczymi, pierwsze pytania dotyczyły tego zakresu jej doświadczeń. Jakie jest kryterium sukcesu w pracy psychologa w szkole takiej, jak ta, w której pracowałam? W przypadku niektórych uczniów można mówić o sukcesie już wtedy, kiedy ci uczniowie przychodzą do szkoły. W domu często nie mają dobrych doświadczeń, ich rodzice, ich środowisko nie dają im dobrego przykładu - nie podejmują codziennych obowiązków, nie chodzą do pracy, więc kiedy taki chłopak czy dziewczyna wyjdą z domu, wsiądą do tramwaju i przyjadą do szkoły, to już samo w sobie jest sukcesem. Albo to, kiedy uzyskają promocję do następnej klasy - powiedziała Łucja Bartoszewska.


Głównym tematem rozmowy była opieka hospicyjna nad osobami nieuleczalnie chorymi. Wieloletnie, praktyczne doświadczenie, jakie posiada w tym zakresie pani Łucja Bartoszewska, pozwoliło w sposób pogłębiony porozmawiać o zasadach i okolicznościach udzielania tego typu pomocy. Na przestrzeni lat zmieniały się warunki podejmowania opieki paliatywnej - od pełnego wolontariatu w latach 90 aż do współczesnych świadczeń zakontraktowanych i rozliczanych przez NFZ. Niezmienne pozostają natomiast zasady udzielania tego typu wsparcia. Pomocy udziela się przede wszystkim samym chorym, dla bywa, że także członkom ich rodzin: dzieciom i małżonkom. Bezwzględnie konieczne jest mówienie chorym prawdy o stanie ich zdrowia, jednak olbrzymie znaczenie posiada sposób przekazywania tej prawdy - trzeba to robić z delikatnością, z wyczuciem, z poszanowaniem godności. Do opieki paliatywnej kwalifikują się chorzy, dla których jednym rozsądnym leczeniem pozostaje leczenie objawów choroby, łagodzenie bólu i poprawiania jakości ich życia. Opieka świadczona przez hospicjum domowe polega nie tylko na wykonywaniu zabiegów medycznych, ale także na innych czynnościach takich, jak porządkowanie mieszkania, wspólne picie kawy, rozmowy. O zakwalifikowaniu do opieki paliatywnej powinien zdecydować lekarz. Pani Łucja Bartoszewska omówiła dużo więcej rozmaitych wątków szczegółowych, odpowiadając także na pytania uczestników. Uczyniła to - co warto podkreślić - w sposób bardzo dojrzały, kompetentny i niezwykle pogodny.


Za udział w spotkaniu dziękujemy tym, którzy akurat mogli przyjść i wziąć udział w tej wartościowej rozmowie. Przy okazji informujemy o kolejnym „Zamkowym wieczorze z kawą i kulturą”. Spotkanie odbędzie się 13 maja w poniedziałek, o godz. 18:00. Gościem będzie pan Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Stowarzyszenie to zarządza m.in. Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach - obiektem wpisanym niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto będzie wziąć udział także w tej rozmowie - już dziś polecamy.

Foto pod tekstem.jpeg
 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry