Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Hejnał Toszka - muzyczny symbol miasta!

Najbardziej znanym hejnałem w Polsce jest prawdopodobnie historyczna melodia, która rozbrzmiewa codziennie z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Jej owiane legendą początki sięgają czasów średniowiecza. Wśród hejnałów polskich miast wiele jest też melodii nowszych. Być może warto zwrócić uwagę na hejnał Rzeszowa, którego autorem jest pochodzący z tego miasta znany jazzman Tomasz Stańko. Rzeszowski hejnał od roku 2016 wykonywany jest na cztery strony świata co trzy godziny. Nie wiadomo dokładnie ile miast w naszym kraju może poszczycić się swoim hejnałem. Wikipedia podje zestawienie obejmujące niecałe 50 miejscowości, ale jest ono niepełne.

Co roku w okresie wakacji w Lublinie odbywa się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Czy już w tym roku uda nam się zaprezentować tam Hejnał Toszka? Pewne jest, że od 3 maja 2019 do grona miast prezentujących dumnie swój Hejnał dołączy Toszek. Nasz hejnał powstał ponad 10 lat temu. Jego autorką jest kompozytorka, pani Aleksandra Garbal, członkini Związku Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS z siedzibą w Warszawie. Jak wiemy, Hymn Toszka - autorstwa pani Aleksandry Garbal od kilku lat towarzyszy gminnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Nadszedł czas, aby i Hejnał Toszka znalazł swoje miejsce w życiu naszej gminy. Co prawda był on już przy różnych okazjach odtwarzany, ale jak dotychczas nie miał należnego sobie miejsca stałego i godnego. Począwszy od dnia 3 maja 2019 będzie on odtwarzany z wież toszeckiego Ratusza codziennie o godz. 12:00. Warto dodać, że sprawa Hymnu i Hejnału Toszka cieszy się dużym zainteresowaniem Burmistrza Toszka i radnych Rady Miejskiej. Równolegle do prezentowania tych utworów toczą się więc prace nad przyjęciem uchwał uznających Hymn i Hejnał Toszka, dwie kompozycje pani Aleksandry Garbal, za oficjalne symbole muzyczne naszego miasta.

W Toszku Aleksandra Garbal kojarzona jest przede wszystkim z Chórem „Tryl”, z którym często występuje. Duże znaczenie w naszej społeczności posiada jej kompozycja „Nowenna do matki Bożej Toszeckiej”, która w wersji skróconej weszła na stałe do kalendarza nabożeństw toszeckiej parafii. W roku 2017 mieliśmy w Toszku możliwość, aby poznać szerzej dorobek kompozytorski pani Aleksandry Grabal. W naszym kościele odbył się koncert, podczas którego przekrojowo zaprezentowana został bogata twórczość toszeckiej kompozytorki. Pani Aleksandra Garbal nagrała też kilka płyt, m.in. z utworami XX-wiecznej muzyki klawesynowej (2017) oraz z własnymi współczesnymi miniaturami zatytułowanymi „Tajemniczy ogród” (2018). Oprócz tego pani Aleksandra Garbal bierze czynny udział w sesjach naukowych. Jest także pedagogiem w szkole muzycznej w Strzelcach Opolskich. Jednym z ostatnich jej kompozytorskich dokonań jest opera w trzech aktach zatytułowana Polonia Rustica „Polskie Malowanki”. Dzieło oparte zostało na prawdziwej historii z II połowy XIX wieku i folklorze muzycznym Śląska. Opera skomponowana została dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za swoją działalność pan Aleksandra Garbal była i jest wielokrotnie nagradzana, m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry