Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
31 °C
Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
poniedziałek, 22 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Święto Olewska – wizyta w mieście partnerskim na Ukrainie

Podczas wizyty delegacja z Polski zwiedziła miasto, poznając jego walory przyrodnicze i historyczne. Zorganizowane spotkania były również okazją do rozmów o różnych płaszczyznach współpracy i wymiany doświadczeń, m.in. z zakresu gospodarki, kultury, edukacji. Burmistrz Toszka przedstawił ofertę przygotowaną przez jednego z naszych przedsiębiorców, który zainteresowany jest przyjęciem do pracy pracowników ukraińskich.

W programie 3-dniowego pobytu delegacji z Toszka znalazły się m.in. koncert pod kierownictwem Diny Chalimończuk,  zorganizowany przez olewską szkołę muzyczną, zwiedzanie nowoczesnej szkoły – Biotechnologicznego Liceum w wiosce Radowell, poznawanie ukraińskich tradycji podczas obchodów Dni Miasta Olewsk połączonych ze Świętem Europy. Na scenie olewskiej występowały lokalne zespoły, gwiazdy ukraińskie oraz utalentowane formacje taneczne. Delegację ujęła piosenka zaśpiewana w wersji polskiej przez uczniów szkoły ukraińskiej.

W obchodach udział wzięli najważniejsi urzędnicy z Obwodu Żytomierskiego, a także delegaci z ministerstwa z Kijowa. W części oficjalnej niniejszego święta, głos zabrał burmistrz Toszka, który w swym wystąpieniu burmistrz wspomniał, iż bez ciężkiej pracy i zaangażowaniu pracowników samorządowych oraz współpracy lokalnej społeczności trudno sobie wyobrazić obraz i dzisiejszą pozycję miast partnerskich. Zaakcentował również fakt, iż pomimo trudnych uwarunkowań polityczno-gospodarczych w jakiej znajduje się Ukraina społeczność lokalna jaki i urzędnicy dążą do pozytywnych  zmian i stałej poprawy warunków życia. Burmistrz podkreślił również, iż po dwuletniej nieobecności w Olewsku, widzi duży rozwój infrastrukturalny miasta. Na zakończenie swojej mowy zaakcentował, iż zmierzając ku Europie, życzy, aby Ukraina nie zatraciła swoją tradycję, kulturę i gościnność, która jest wielkim ich atutem.

W uroczystej atmosferze olewskiego święta podziękowano również za ponowne zaproszenie toszeckiej delegacji, a także za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu.

Po przemowie burmistrz Toszka wręczył merowi Olewska obraz wykonany przez artystkę, panią Agatę Przewieźlik, przedstawiający zabytki Gminy Toszek i Miasta Olewsk uwieńczony herbami obu miejscowości.

Ważnym punktem wizyty była miejscowość Kobyszcze. W 1943 roku wioska została spalona przez faszystowskie Niemcy. Zginęło tam wówczas 2887 osób w tym 1347 dzieci. Przy pomniku postawionym na cześć mieszkańców, toszecka delegacja złożyła kwiaty i oddała hołd zamordowanym. W sąsiedniej miejscowości Yurowo, odwiedzono również szkołę wiejską, która wewnątrz posiadała muzeum swojej miejscowości, stworzone przez uczniów i nauczycieli. Bogatą historię i tradycję wsi przedstawiły uczniowie szkoły. Na zakończenie wizyty, zostały wręczone ręcznie wykonane lalki - Motanki, które zgodnie ze słowiańską tradycją są symbolem spełniania życzeń.

Czas wizyty dobiegał końca, delegacja z Toszka bogata o wiedzę i dobre praktyki,
a także   zachwycona życzliwością  i gościnnością olewskich  gospodarzy  powróciła do Polski.

Na zakończenie wizyty rodzice dzieci ukraińskich  przekazali podarunki dla toszeckich dzieci,które rok temu przybyły w ramach wymiany polsko-ukraińskiej. 

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry