Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Kalendarium wydarzeń
Dziś jest:
27 listopada
Imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Wyszukiwarka

Święto Olewska – wizyta w mieście partnerskim na Ukrainie

Podczas wizyty delegacja z Polski zwiedziła miasto, poznając jego walory przyrodnicze i historyczne. Zorganizowane spotkania były również okazją do rozmów o różnych płaszczyznach współpracy i wymiany doświadczeń, m.in. z zakresu gospodarki, kultury, edukacji. Burmistrz Toszka przedstawił ofertę przygotowaną przez jednego z naszych przedsiębiorców, który zainteresowany jest przyjęciem do pracy pracowników ukraińskich.

W programie 3-dniowego pobytu delegacji z Toszka znalazły się m.in. koncert pod kierownictwem Diny Chalimończuk,  zorganizowany przez olewską szkołę muzyczną, zwiedzanie nowoczesnej szkoły – Biotechnologicznego Liceum w wiosce Radowell, poznawanie ukraińskich tradycji podczas obchodów Dni Miasta Olewsk połączonych ze Świętem Europy. Na scenie olewskiej występowały lokalne zespoły, gwiazdy ukraińskie oraz utalentowane formacje taneczne. Delegację ujęła piosenka zaśpiewana w wersji polskiej przez uczniów szkoły ukraińskiej.

W obchodach udział wzięli najważniejsi urzędnicy z Obwodu Żytomierskiego, a także delegaci z ministerstwa z Kijowa. W części oficjalnej niniejszego święta, głos zabrał burmistrz Toszka, który w swym wystąpieniu burmistrz wspomniał, iż bez ciężkiej pracy i zaangażowaniu pracowników samorządowych oraz współpracy lokalnej społeczności trudno sobie wyobrazić obraz i dzisiejszą pozycję miast partnerskich. Zaakcentował również fakt, iż pomimo trudnych uwarunkowań polityczno-gospodarczych w jakiej znajduje się Ukraina społeczność lokalna jaki i urzędnicy dążą do pozytywnych  zmian i stałej poprawy warunków życia. Burmistrz podkreślił również, iż po dwuletniej nieobecności w Olewsku, widzi duży rozwój infrastrukturalny miasta. Na zakończenie swojej mowy zaakcentował, iż zmierzając ku Europie, życzy, aby Ukraina nie zatraciła swoją tradycję, kulturę i gościnność, która jest wielkim ich atutem.

W uroczystej atmosferze olewskiego święta podziękowano również za ponowne zaproszenie toszeckiej delegacji, a także za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu.

Po przemowie burmistrz Toszka wręczył merowi Olewska obraz wykonany przez artystkę, panią Agatę Przewieźlik, przedstawiający zabytki Gminy Toszek i Miasta Olewsk uwieńczony herbami obu miejscowości.

Ważnym punktem wizyty była miejscowość Kobyszcze. W 1943 roku wioska została spalona przez faszystowskie Niemcy. Zginęło tam wówczas 2887 osób w tym 1347 dzieci. Przy pomniku postawionym na cześć mieszkańców, toszecka delegacja złożyła kwiaty i oddała hołd zamordowanym. W sąsiedniej miejscowości Yurowo, odwiedzono również szkołę wiejską, która wewnątrz posiadała muzeum swojej miejscowości, stworzone przez uczniów i nauczycieli. Bogatą historię i tradycję wsi przedstawiły uczniowie szkoły. Na zakończenie wizyty, zostały wręczone ręcznie wykonane lalki - Motanki, które zgodnie ze słowiańską tradycją są symbolem spełniania życzeń.

Czas wizyty dobiegał końca, delegacja z Toszka bogata o wiedzę i dobre praktyki,
a także   zachwycona życzliwością  i gościnnością olewskich  gospodarzy  powróciła do Polski.

Na zakończenie wizyty rodzice dzieci ukraińskich  przekazali podarunki dla toszeckich dzieci,które rok temu przybyły w ramach wymiany polsko-ukraińskiej. 

 

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002