Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
4 °C
Antoniego, Gracji, Lucjana
czwartek, 13 czerwca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zmarła Maria Nowak - Kowalska

Obszerną notatkę na temat zmarłej pani Marii Nowak - Kowalskiej zamieścił na swojej stronie powiat gliwicki, we władzach którego przez lata zasiadała. Swoim wspomnieniem o Zmarłej podzieliła się także społeczność Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Pani Maria była wraz z mężem absolwentką tej szkoły, a ostatnio przewodniczyła Stowarzyszeniu Wychowanków i Przyjaciół swojego liceum, organizując m.in. zjazdy absolwentów.


Dla mieszkańców Toszka pozostanie w pamięci przede wszystkim jako znakomita lekarka. Jej pełne empatii i profesjonalizmu podejście do pacjentów było wysoko oceniane w lokalnym środowisku. Umiejętnie motywowała swoich pacjentów, młodszych i starszych, do skuteczniejszego dbania o zdrowie. Swoje ogromne serce, jakim chciała i potrafiła się dzielić, zaangażowała też w sprawy wspólnoty samorządowej naszej gminy. Ciesząc się szerokim zaufaniem mieszkańców przez dwie kadencje 1990 - 1994 i 1994 - 1998 była Radną i Przewodniczącą Rady Miejskiej w Toszku. Wykorzystując swoje kompetencje i doświadczenie samorządowe, zdobyte w międzyczasie także na szczeblu powiatowym, objęła funkcję Zastępcy Burmistrza Toszka (2002 - 2011). Na tym urzędzie została zapamiętana jako osoba pełna życzliwości, mądrości i wielkiej kultury osobistej. 


Chętnie dzieliła się swoim czasem i talentami na różne sposoby. Wspierała dobre pomysły i towarzyszyła w ich realizacji, dzieląc się radami i konkretną pomocą. Sięgając tylko do czasów niedawno minionych warto wspomnieć, że była współautorką i współredaktorką tekstów Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej (2016). Zaangażowała się jako opiekunka dziecięcego zespołu wokalnego wyjeżdżającego na festiwal do naszego miasta partnerskiego na Ukrainie (2016). Z polotem poprowadziła konferencję poświęconą pamięci ks. Johannesa Chrząszcza (2017). Merytorycznie uczestniczyła w promocji książki „Łagier - tiurma Tost” (2017) poświęconej pamięci ofiar obozu NKWD w Toszku. Pozostawała żywo zainteresowana bieżącymi sprawami naszej gminy. Aktywnie interesowała się odkrywaniem w Toszku postaci i dorobku Ludwiga Guttmanna - o przebiegu ostatniego wydarzenia, jakim były zorganizowane 5 lipca „Urodziny Guttmanna”, została poinformowana przez panią Marię Bukowską. 


Rodzinie i najbliższym Zmarłej składamy wyrazy serdecznego współczucia. 

Zdjęcie z profilu Karoliny Kowalskiej

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry