Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
25 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wykopaliska w rejonie Ciochowic

O tym, że szukają we właściwym miejscu, upewnili się już kilka miesięcy wcześniej, prowadząc wstępne badania geologiczne. Istnienie osadnictwa w tym rejonie potwierdzają też pierwsze sukcesy wykopalisk: oprócz drobin średniowiecznych naczyń, znaleziono m.in. klamrę pasa, hak, kulę z muszkietu i parę innych przedmiotów.

Prowadzone obecnie wykopaliska stanowią kontynuację badań sondażowych z roku 1970. Obecne prace są jednak zdecydowanie szerzej zakrojone. Założono dwa wykopy - jeden na miejscu dawnego grodziska, a drugi w fosie. Nie tylko znalezione elementy metalowe i kamienne świadczą o istnieniu średniowiecznego grodziska na tym miejscu. Odsłonięto również ślady świadczące o spaleniu się drewnianej konstrukcji budowli dawnego grodziska. Potencjalnie ciekawym terenem poszukiwań może okazać się fosa, którą w dawnych wiekach często traktowano jako śmietnik - powiedział Radosław Zdaniewicz. Badaczy wspiera specjalista od poszukiwania w gruncie przedmiotów metalowych.

Wśród pracujących pojawiają się także okoliczni mieszkańcy, zainteresowani wynikami poszukiwań. Także młodsza młodzież z Ciochowic, korzystając z ostatnich dni wakacji, pomaga w przeszukiwaniu archeologicznego urobku. Jeden z fragmentów dawnego naczynia został znaleziony w przesypanym gruncie przez jednego z chłopców z Ciochowic.

Zainteresowania tematem nie kryje też sołtys Ciochowic pan Erhard Fitzon. Podczas ostatniego zebrania sołeckiego zapowiedział już mieszkańcom spotkanie z archeologami po zakończeniu prowadzonych prac. Ponieważ kierujący badaniami pan Radosław Zdaniewicz był już autorem tekstów opublikowanych w Roczniku Toszeckim z pewnością także w przyszłości będzie okazja, aby szerzej zaprezentować u nas wyniki wykopalisk prowadzonych obecnie w rejonie Ciochowic.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry