Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
 • ePUAP
 • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Jubileuszowo i świątecznie – Toszecki Jarmark Adwentowy

Jubileuszowo i świątecznie – Toszecki Jarmark Adwentowy

Tradycji stało się zadość! W drugą sobotę grudnia na zabytkowym rynku, a także w przyległych do niego uliczkach, został zorganizowany po raz dziesiąty Toszecki Jarmark Adwentowy. Przypomnijmy, iż pomysłodawcą toszeckiego jarmarku była Sabina Olbrich-Szafraniec, a sojusznikami pierwszego jarmarku A.D. 2010 było toszeckie koło DFK.

Prace nad przygotowaniem tegorocznej imprezy trwały już od roku. Ze strony urzędu przygotowania koordynowała Joanna Rosikoń, a ze strony TPZT – prezes Krzysztof Czech. Cennego wsparcia koncepcyjnego udzielali też członkowie DFK oraz wspomniana wyżej Sabina Olbrich-Szafraniec. W samym dniu jarmarku wsparcie okazało się bardzo szerokie. Oprócz współorganizatorów na ulicy Chrobrego z samego rana pojawili się wolontariusze, członkowie stowarzyszenia TPZT, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku, harcerze ze szczepu „IGNIS”, a także lokalni przedsiębiorcy i członkowie innych organizacji społecznych. Wszyscy aktywnie zaangażowali się strojenie jarmarcznych budek, przygotowania choinek, a także szereg innych działań, których efekt finalny objawił się po godz. 16:00.

W 2010 roku, kiedy po raz pierwszy został zorganizowany Toszecki Jarmark Adwentowy, rozstawionych było 6 budek, obecnie jest ich 22. Jest to całkowicie oddolna inicjatywa mieszkańców. Przez ten czas wydarzenie bardzo się rozrosło. Mamy wiele osób, organizacji, które tworzą jarmark. Niesamowita atmosfera na naszych toszeckich uliczkach powoduje, że odwiedzają nas tłumy gości, mam wrażenie, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Podobno nie zawsze udaje się zbudować tego typu atmosferę w podobnych imprezach organizowanych w okolicy. Taki odbiór cieszy i motywuje do dalszego rozwijania Toszeckiego Jarmarku Adwentowego - podkreślił burmistrz Grzegorz Kupczyk.

W tym roku dużym powodzeniem cieszyły się lokalne świąteczne pyszności m.in. kreple Andrzeja, jabłka  serwowane na gorąco nadziewane czekoladą i bakaliami, smakołyki od HG Hotel Restauracja oraz Gospodarstwa Agroturystycznego Ranczo Krystian i Kornelia Kiełbasa, wyśmienita  lokalna grochówka podawana z kuchni polowej Zakładu Marciniszyn, a także aromatyczne pierniczki z Cukierni Restauracji Grzybek. Do współpracy włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich (Pisarzowice, Wilkowiczki, Kotliszowice, Kotulin), które z sercem i zaangażowaniem przygotowały świąteczne potrawy i ciekawe kompozycje dekoracyjne. Rękodzielnicy przygotowali oryginalne wyroby - idealne jako świąteczne upominki lub elementy dekoracyjne. Atrakcją dla dzieci była wiedeńska karuzela i warsztaty zdobienia pierników, które przeprowadziła znana ze swoich mistrzowskich dekoracji pani Aleksandra Kucharczyk. W tym roku jarmark podzielony został na dwie strefy – wystawienniczą oraz artystyczną. W strefie artystycznej wszystkie gwiazdy prezentował nasz konferansjer ks. Sebastian Bensz.

Jarmark rozpoczęła Orkiestra Dęta Toszek. Później na scenie zaprezentowali się najmłodsi artyści z sekcji wokalnej przygotowani przez Annę Szafrańską i sekcji teatralnej „Deja Vu” działających przy Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Nastrojową muzykę świąteczną z czterech stron świata zaprezentował zespół NIVEL. Kolędowo, operetkowo i filmowo ukształtowali swój repertuar Artyści Scen Śląskich Sabina Olbrich-Szafraniec, Leokadia Duży, Grażyna Griner, Magdalena Spytek, Aleksandra Stokłosa, Alina Urbańczyk, Joanna Wojnowska, Mieczysław Błaszczyk, Hubert Miśka oraz Włodzimierz Skalski. Ich występom towarzyszył zespół wokalny DFK Toszek Con Colore pod dyrekcją Kariny Kupczyk. Jak przystało na jubileusz Artyści Scen Śląskich, zespół wokalny Con Colore DFK Toszek wraz z publicznością odśpiewali tradycyjnie sto lat, a na ręce Sabiny Olbrich-Szafraniec przekazano symboliczny tort urodzinowy. Energicznie i z rozmachem wystąpił zespół Chrząszcze, grając świąteczne przeboje z lat 60. Kulminacyjnym punktem jarmarku był występ zespołu ENEJ z repertuarem „Kolęd pod wspólnym niebem”. Podczas oryginalnego widowiska artyści zaprezentowali znane, najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki w autorskich aranżacjach.

X Toszecki Jarmark Adwentowy A.D.2019 przeszedł do kart historii naszej gminy. Dziękujemy za Państwa obecność zarówno w drugą sobotę grudnia, jak również przez wszystkie dziesięć kolejnych edycji jarmarku. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim darczyńcom i osobom, które na różne sposoby przyczyniły się do wsparcia organizacji X Toszeckiego Jarmarku Adwentowego. Dzięki Państwa dobrej woli możemy realizować to wyjątkowe wydarzenie. Przedsiębiorstwa i osoby, na których ręce składamy serdeczne podziękowania, to:

 • GAZ - SYSTEM S.A.,
 • POOR S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • CLIP GROUP,
 • GRUMIX,
 • REMONDIS AQUA TOSZEK Sp. z o.o. w tym pracownicy
 • Dom biesiadny „Bumerang” Bożena Tarka-Kandziora,
 • Cukiernia Restauracja Grzybek,
 • HG Hotel Restauracja,
 • J.B. Elektonik Janusz Błaszczyński,
 • Nadleśnictwo Rudziniec,
 • Loty.pl Krystyna Bujara
 • DFC Danish Farming Consultants
 • Tadeusz Kobiernik- Przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku,
 • Magdalena Krzepisz,
 • Marek Korus,
 • Sławomir Zarzecki,
 • Aleksandra Kucharczyk,
 • Harcerze ze Szczepu "IGNIS",
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku,
 • Strażacy OSP Toszek,
 • Strażacy OSP Ciochowice,
 • MOKiS Pyskowice,
 • LEXTOL Leszek Bochenek,
 • Kwiaciarnia IWAN,
 • Restauracja "Złota Kaczka" Wojciech Krupień,
 • Pracownicy Spółdzielni „Wsparcie na Stracie” oraz prezes Ewa Niewiejska.

Organizatorzy jarmarku: Gmina Toszek, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Patronat medialny: Radio Park, Telewizja TVT oraz Nowiny Gliwickie.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Na terenie gminy Toszek Spółka realizuje gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle.Ważną korzyścią dla gminy będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych. Budowa ww. inwestycji jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy. Więcej informacji o spółce na stronie www.gaz-system.pl

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 19-12-2019 15:21 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 19-12-2019 15:22

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry