Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Opłatek środowisk kultury

Państwo Beata Posłuszna i Henryk Krupa przedstawili własne doświadczenia i przemyślenia z działalności kół gospodyń wiejskich. Są to zrzeszenia, które m.in. pozwalają wyeksponować kreatywność i potencjał twórczy swoich członkiń (i członków). Pani Iwona Ewertowska-Mener zwróciła uwagę na rezultaty konsekwentnej, wieloletniej pracy z zespołem, który założyła i prowadzi. Dzięki trwałości tego projektu może dziś mieć satysfakcję z licznych wychowanków, spośród których jakaś część również w dalszych latach życia zajmuje się muzyką. Na podkreślenie zasługuje fakt zaproszenia Tibiarum Scholares na festiwal muzyczny do Sankt Petersburga we wrześniu przyszłego roku. Rafał Wycisk, reprezentujący Orkiestrę Dętą Toszek, zgłosił pomysł nagrania płyty CD przez wszystkich muzyków i zespoły muzyczne naszej gminy. Płyta taka mogłoby – jego zdaniem – posłużyć jako materiał promocyjny gminy. Interesujące wypowiedzi do dyskusji wnieśli przedstawiciele Orkiestry Dętej Kotulin Harald Powrósło i Andrzej Wrazidło. Pierwszy z nich, profesjonalny muzyk Filharmonii Opolskiej oraz dyrygent kotulińskiej orkiestry, podkreślił znaczenie metodycznej pracy z zespołem oraz zabieganie o nowych adeptów wspólnego muzykowania. Doświadczenia orkiestry z Kotulina są w tym zakresie budujące. Od dłuższego czasu, m.in. dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym, prowadzona jest tam systematyczna nauka gry na instrumentach dętych, w której uczestniczy kotulińska młodzież. Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry i radny Rady Miejskiej w Toszku, podkreślił natomiast znaczenie rozdziału zadań ściśle muzycznych w orkiestrze od pracy organizacyjnej. Od tej drugiej dyrygent powinien być wolny, aby w pełni poświęcić się pracy nad repertuarem. Marcin Kwaśniok, długoletni samorządowiec z Pniowa, a także muzyk kościelny i działacz sportowy, zaproponował organizację koncertów na Zamku w Toszku. Mogłyby one – jego zdaniem – wzorować się na formule, która realizowana jest w pobliskich Pławniowicach i cieszy się tam dużym powodzeniem. Interesującą refleksją podzieliła się także Aleksandra Kupczyk, na co dzień nauczycielka j. niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 2, a także reżyser udanych spektakli teatralnych wystawianych przez młodzież zrzeszoną w toszeckim kole DFK. W odniesieniu do szlaku turystyki kulturowej, który powstał w naszej gminie w ostatnim czasie, zaproponowała uwzględnienie rozbudowanej, fabularyzowanej opcji zwiedzania szlaku, poszerzonej o inscenizacje towarzyszące niektórym punktom. W podobnym duchu wypowiedziała się Katarzyna Szopa-Wycisk, pracownik samorządowy, ale także autorka tomików wierszy i literatury dla dzieci, która zaproponowała wyposażenie wspomnianego wcześniej szlaku w edukacyjne karty pracy, dostosowanie do wieku i możliwości zwiedzających.

W krótkiej notatce trudno uwzględnić wszystkie poruszone wątki, a było ich sporo, zarówno w rozmowie na forum, jak również w dyskusjach w mniejszych grupach. Koniecznie należy podkreślić znakomity program artystyczny, który towarzyszył spotkaniu. Aleksandra Kucharczyk (śpiew) oraz Wojciech Paprocki (gitara) wykonali kilka zróżnicowanych stylistycznie kolęd, które pięknie ubogaciły to spotkanie. Burmistrz Grzegorz Kupczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kobiernik, zarówno w życzeniach, jak i w słowach podsumowania, wyrazili wdzięczność z możliwości współpracy z wszystkimi osobami i środowiskami, które działają na szeroko rozumianej niwie kultury w naszej gminie.

W spotkaniu wzięli udział Katarzyna Szopa - Wycisk, Mariola Brzoska, Sabina Olbrich-Szafraniec, prof. Józef Musielok, Harald Powrósło, Andrzej Wrazidło, Henryk Krupa, Beata Posłuszna, Rafał Wycisk, Aleksandra Dielehner, Iwona Ewertowska - Mener, Ewa Musielok - Weis, Barbara Skawińska, Aleksandra Nowak, Marcin Kwaśniok, Aleksandra Kucharczyk, Zofia Brzezińska, Magdalena Krzepisz, Aleksandra Kupczyk.

 

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 20-12-2019 10:54 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 20-12-2019 10:54

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry