Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Komunikat Burmistrza Toszka w związku z sytuacją epidemiologiczną

Dla uczniów i studentów

Zgodnie z informacją przekazaną przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów, w dniach od 12 do 25 marca odwołane zostaną zajęcia w edukacyjno-wychowawcze w szkołach. Nie będą też działać przedszkola. W wyjątkowych sytuacjach, w dniach 12-13 marca, przedszkola oraz szkoły podstawowe zapewnią dzieciom opiekę. Przedszkola oraz szkoły nie będą przyjmować dzieci od 16 do 25 marca. Bez zamian pozostają terminy egzaminów ósmoklasistów (21-23 kwietnia) i egzaminy maturalne (maj). Do 25 marca zawieszone zostaną także zajęcia dydaktyczne na uczelniach wyższych.

Dla rodziców

Na tych samym zasadach nieczynne będą żłobki. Zgodnie z przepisami specjalnej ustawy, rodzicom, którzy w związku z zagrożeniem epidemicznym sprawują opiekę nad dziećmi do lat 8, przysługuje 14-dni opieki nad dzieckiem. Specjalny zasiłek opiekuńczy (w wymiarze 80% wynagrodzenia) wypłacany będzie z budżetu państwa jednemu z rodziców, który podjął sprawowanie opieki nad dzieckiem. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz jest dostępny do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.

Dla odbiorców kultury

Od dnia 12 marca 2020 r. czasowo zamknięte zostają instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry, muzea, kina oraz szkoły, uczelnie wyższe i placówki szkolnictwa artystycznego. Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Dla wszystkich

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, najbliższe dwa tygodnia mają spełnić rolę zbliżoną do kwarantanny. W żadnym razie nie należy tych kilkunastu dni traktować jak ferii, który umożliwia swobodne podróżowanie i udział w wydarzeniach. Powinien to być czas względnej izolacji i przebywania w domu. Należy zadbać o konsekwentne wdrożenie rozszerzonych nawyków higienicznych takich jak:

  • częste mycie rąk przy użyciu mydła i wody;
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania (zgiętym łokciem lub chusteczką);
  • zachowywanie minimum metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Ministrowie rządu RP rekomendują także unikanie powitań przez podanie ręki. Biskupi sugerują nie korzystanie z kropielnic przy wejściu do kościołów oraz przyjmowanie komunii św. na rękę. Osobom starszym, o obniżonej odporności, sugeruje się w najbliższym czasie korzystanie z telewizyjnych transmisji mszy św. Konsekwentne stosowanie tych nawyków higienicznych może istotnie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejszyć dynamikę przyrostu liczby zachorowań.

Wytyczne służb sanitarnych mówią o tym, że gdy zaobserwowało się u siebie objawy takie jak kaszel, gorączka, duszności, problemy z oddychaniem - należy skontaktować się TELEFONICZNIE z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną: Gliwice - nr 666 227 205. Katowice: nr 539 963 856; nr 606 326 142; nr 606 488 680; nr 606 488 680 (dane ze strony Starostwa Powiatowego w Gliwicach).

W przypadku nasilonych objawów należy ZADZWONIĆ pod 112. Wszelkich informacji można też zasięgnąć na infolinii NFZ 800 190 590. Aby w przypadku faktycznego zarażenia się nie rozprzestrzeniać choroby, w żadnym razie nie należy:

  • zgłaszać się do swojej przychodni;
  • zgłaszać się do najbliższego szpitala (bez wcześniejszego, TELEFONICZNEGO ustalenia, gdzie należy się zgłosić i czy jest to potrzebne).

Nadmieniam, że jako samorząd podjęliśmy decyzję o zakupie środków dezynfekcyjnych, które w najbliższych dniach trafią do naszych szkół i będą mogły być stosowane po wznowieniu zajęć. Będą one stosowane także w Urzędzie Miejskim, gdzie dodatkowo prowadzimy również bieżącą dezynfekcję poręczy oraz klamek. Zajęcia edukacyjne, działalność kulturalną i wystawienniczą oraz turystyczną zawiesza od 12 marca Zamek w Toszku.

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach zmianie ulega rozkład jazdy autobusów w naszej gminie. Do piątku 13 marca będą one kursowały normalnie. Od poniedziałku 16 marca transport publiczny w naszej gminie będzie funkcjonował jak w dni robocze bez nauki szkolnej.

Nowa sytuacja może wymagać od nas zmiany niektórych nawyków, zmiany planów, zmiany form aktywności. Stanowczo apeluję, aby podporządkować się wytycznym służb sanitarnych i władz państwowych i wojewódzkich odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.

PDFKomunikat Burmistrza Toszka w związku z sytuacją epidemiologiczną (193,06KB)


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry