Nieodpłatne poradnictwo na terenie Powiatu Gliwickiego
W związku z realizacją przepisów wynikających z ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U z 2019 r. poz. 294) poniżej znajduje się zaktualizowana lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla wszystkich mieszkańców Powiatu Gliwickiego, które obejmuje w szczególności:
- poradnictwo rodzinne,
- psychologiczne,
- pedagogiczne,
- z zakresu pomocy społecznej,
- w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień,
- w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- w ramach interwencji kryzysowej,
- dla bezrobotnych,
- dla osób pokrzywdzonych przestępstwem,
- z zakresu praw konsumentów,
- z zakresu praw dziecka,
- z zakresu praw pacjenta,
- z zakresu ubezpieczeń społecznych,
- z zakresu prawa pracy,
- z zakresu prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego,
- i inne.
Lista zawiera wszystkie niezbędne dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów, obejmujące informacje o nazwie jednostek, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, w tym o stronach internetowych i numerach telefonicznych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi.
Dodatkowo mieszkańcy powiatu gliwickiego dzwoniąc pod numer telefonu (32) 338 37 29 lub pisząc na e-mail: npp@starostwo.gliwice.pl, mogą umawiać się na wizyty z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.