Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Bogumiła, Diany, Małgorzaty
sobota, 10 czerwca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

PRZEDSIĘBIORCY – UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW !

Ministerstwo Rozwoju przypomina, iż rejestracja w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna, a system nie wysyła żadnych informacji wzywających do zapłaty (ani na adresy korespondencyjne, ani tym bardziej na elektroniczne adresy przedsiębiorców).

CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jedyny w Polsce podmiot odpowiadający za spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Na oficjalnej rządowej stronie internetowej www.ceidg.gov.pl znajduje się informacja "UWAGA! Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - prowadzonej przez Ministra Rozwoju są BEZPŁATNE".

Od 2016 r. co jakiś czas pracownicy tut. Urzędu otrzymują informacje od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Toszek, że  dostali wezwanie do zapłaty w związku z dokonaniem zmiany we wpisie do CEIDG – dotyczy to zarówno przedsiębiorców rozpoczynających działalność, jak i tych funkcjonujących od kilkunastu lat na rynku lokalnym.

Oszuści posługują się różnymi adresami, i pieczątkami pod pismem. Dane funkcjonariuszy publicznych, w tym pracowników samorządowych są jawne, dlatego organy administracji publicznej ZAWSZE posługują się pieczątką zawierająca imię i nazwisko osoby oraz jej stanowiska służbowego. Oszuści najczęściej posługują się pieczątką „Administrator” albo samą nazwą fałszywej NIEISTNIEJĄCEJ instytucji. Organem prowadzącym CEIDG jest Ministerstwo Rozwoju i to pracownik Ministerstwa powinien być podpisany pod pismem.

Prawidłowa nazwa ogólnej ewidencji działalności gospodarczej:

  • CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (CEIDG)

Najczęściej używane przez oszustów nazwy:

  • CEIDG - Centralna Ewidencja i Identyfikacji Działalności Gospodarczej;
  • CEDGiF - Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm;
  • CEFiDG/ CEFiD - Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych.

Jak widać są to nazwy i skróty łudząco przypominające oficjalny rejestr działalności gospodarczych. I od takiej właśnie firmy pisma dostają przedsiębiorcy – także z terenu Gminy Toszek. Sytuacje występują sporadycznie, trzeba jednak zaznaczyć, że zdarzają się coraz częściej.

W przypadku otrzymania takiego pisma (wezwania),  zwracamy się  z uprzejmą prośbą, by NIE dokonywać opłat, a każdą taką sytuację zgłaszać odpowiednim organom ścigania.

 

Przydatne strony: www.ceidg.gov.pl

Sprawy związane z CEIDG, w tym zmiany wpisu można dokonać także w Urzędzie Miejskim w Toszku w Referacie Organizacyjnym - pokój nr 8 (parter), tel. (32) 237-80-17 lub 27

Opublikował(a): Łukasz Glomb Data publikacji: 22-05-2020 12:39

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry