Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
sobota, 25 maja 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Pobieranie materiału do badań w kierunku COVID-19

Osoby przebywające w kwarantannie domowej oraz te, które otrzymały dodatni wynik w kierunku Sars-CoV-2, zostają otoczone opieką Sanepidu na obszarze, który zamieszkują. Osoba z wynikiem dodatnim, po 14 dniach od jego otrzymania ma zlecone ponowne badanie przez Sanepid. Po uzyskaniu negatywnego (ujemnego) wyniku, wykonuje się drugie kontrolne badanie, po co najmniej 24 godzinach (przeważnie jest to czas do 72 godzin), wtedy też zostają zlecone badania kontrolne pozostałych członków rodziny (osób przebywających na kwarantannie). Jeśli wszystkie uzyskane wyniki są ujemne, to zostają oni zwolnieni z izolacji domowej. W przypadku, gdy któryś z uzyskanych wyników kontrolnych wyjdzie dodatni, to kolejne badanie kontrolne zostaje zlecone po 7 dniach i jeżeli jest ujemny, to jest analogiczne postępowanie jak przy pierwszym wyniku dodatnim, aż do uzyskania u wszystkich wyniku ujemnego (czyli dwa ujemne wyniki osoby dodatniej oraz pozostałych członków rodziny, osób przebywających na kwarantannie). Po uzyskaniu kolejnego wyniku dodatniego należy powtarzać badanie w odstępach 7 dniowych, aż do uzyskania dwóch wyników ujemnych. Osoby te mają zlecanie badania przez Sanepid, który wysyła pod wskazany adres wymazobus.

 

Niezależnie od tego, jeśli pacjent na uruchomioną aplikację „kwarantanna” to w 7-8 dobie dostaje smsa o możliwości skorzystania z bezpłatnego badania w 10 lub 11 dobie kwarantanny w Punkcie pobrań typu „drive-thru” w kierunku Sars-CoV-2. Należy się wtedy skontaktować z wybranym punktem pobrań i umówić na pobranie wymazu. Z badania w Punkcie Pobrań mogą skorzystać osoby posiadające aplikację kwarantanna, które otrzymały sms oraz pozostałe osoby objęte kwarantanną, które nie mają aplikacji, ale również są w 10-11 dobie. Z badania w Puncie pobrań NIE MOGĄ skorzystać osoby, które uzyskały wynik dodatni. Osoby te bezwzględnie nie mogą opuszczać domu.

Poza osobami objętymi kwarantanną do punktu pobrań drive-thru mogą zgłaszać się również osoby:

  • wyjeżdzające do uzdrowiska, albo na rehabilitację uzdrowiskową oraz opiekunowie wyjeżdżającego dziecka, jeśli sprawują nad nim opiekę w uzdrowisku – najwcześniej na 6 dni przez terminem wyjazdu,
  • wyjeżdzające na rehabilitację leczniczą kierowaną przez KRUS – najwcześniej na 6 dni przez terminem wyjazdu,
  • z zleceniem wykonania testu wystawionym przez EWP (na dzień dzisiejszy osoby poddawane dializom).

 

Ważna informacja:

Na 3 godziny przed planowanym badaniem, należy powstrzymać się od:

  • jedzenia,
  • picia (dopuszcza się spożycie wody),
  • żucia gumy,
  • mycia zębów.
Opublikował(a):  Data publikacji: 16-07-2020 16:07

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry