Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Ernesta, Jana, Marka
poniedziałek, 27 marca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Kwalifikacje rzemieślnicze a wpis w CEIDG

Z dniem 1 października 2020 r. weszły w życie przepisy dotyczące publikacji w CEIDG informacji wynikających z dyplomu mistrza oraz świadectwa czeladniczego w zawodzie odpowiadającemu danemu rodzajowi rzemiosła wydanych przez izbę rzemieślniczą.

Powyższe przepisy dotyczą przedsiębiorców wpisanych do CEIDG i KRS.

Ujawnieniu w CEIDG podlegać będą jedynie informacje wynikające z dyplomu mistrza oraz świadectwa czeladniczego wydanych przez izbę rzemieślniczą.

Przedsiębiorcy – rzemieślnicy, którzy zostaną objęci nową regulacją zostali podzieleni na dwie grupy:

  1. pierwszą są osoby, które przystępując do egzaminu mistrz/czeladnik są już przedsiębiorcami. Wówczas we wniosku o dopuszczenie do egzaminu, będą oni zobowiązani poinformować o fakcie posiadania wpisu w CEIDG. W takim przypadku izba rzemieślnicza w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania dyplomu mistrza lub świadectwa czeladniczego za pośrednictwem CEIDG dopisze informacje do wpisu przedsiębiorcy w CEIDG.

Dokonanie wpisu w zakresie informacji o posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych jest obligatoryjne.

Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy po 1 października 2020 r. uzyskali dyplom mistrza lub świadectwo czeladnika będą posiadać informacje w tym zakresie we wpisie w CEIDG;

  1. drugą grupą są osoby, które uzyskały tytuł mistrza lub czeladnika przed 1 października 2020 r. i prowadzą działalność gospodarczą a także te, które uzyskały tytuł mistrza/czeladnika przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazanej
    w CEIDG. Wówczas wpis informacji o posiadaniu tytułu mistrza/czeladnika jest dokonywany wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi do izby rzemieślniczej z wnioskiem o dopisanie tej informacji do wpisu w CEIDG (art. 73 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu  graniczenia obciążeń regulacyjnych).

W przypadku trybu wnioskowego weryfikacja i potwierdzenie posiadanego tytułu dokonywane jest przez izby rzemieślnicze, które będą przekazywać informacje w tym zakresie do CEIDG.

Opublikował(a): Łukasz Glomb Data publikacji: 19-10-2020 13:51 Modyfikował(a): Piotr Kalinowski Data modyfikacji: 19-10-2020 17:00

Urząd Miejski w Toszku
ul. ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry