Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
28 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Nasze szkoły zdalne

Starsze klasy realizują zajęcia zdalnie, ale zgodnie z planem lekcji, w czasie rzeczywistym. Lekcje przed komputerem trwają jednak nie więcej niż 30 minut, pozostały czas to praca samodzielna uczniów – powiedziała Anna Zarzecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pniowie.

Bardzo przydają się obecnie tablety i laptopy zakupione wcześniej w ramach unijnych projektów. Przydatne są także laptopy zakupione w ramach rządowych programów „Zdalna Szkoła”. Dyrektorzy zawarli z rodzicami stosowne umowy i urządzenia te służą dziś w domach zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu praktycznie nie ma dziś uczniów, którzy nie mogą pracować zdalnie – powiedziała Anna Pawłowska, dyrektor szkoły w Kotulinie. Tę opinię podzielają dyrektorzy pozostałych szkół na terenie naszej gminy.

Nauczyciele zasadniczo pracują z domu. Kto naprawdę nie musi, nie przychodzi do szkoły – powiedział Bogdan Dutkiewicz, dyrektor szkoły w Paczynie. W szkole jeszcze w tym tygodniu pracują ci nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w klasach I-III. Jeśli jednocześnie są nauczycielami w klasach IV-VIII, wówczas swoje zdalne zajęcia prowadzą właśnie ze szkoły.

Kreatywnością wykazują się też nauczyciele klas młodszych. W sytuacji, kiedy niektórzy najmłodsi uczniowie z różnych przyczyn (np. kwarantanna) nie uczestniczą w lekcjach w szkole, nauczyciele w ramach platformy edukacyjnej udostępniają przekaz na żywo z tablicy w klasie, dzięki czeku uczniowie nieobecni w szkole mogą w czasie rzeczywistym uczestniczyć w zajęciach zdalnie, w domu. Rozwiązanie sprawdza się znakomicie, stanowi też dobre przygotowanie do pracy zdalnej najmłodszych uczniów – powiedziała Agnieszka Godula, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku.

Część nauczycieli w niektórych naszych szkołach znajduje się na kwarantannie, niektórzy na L4. W ramach pracy zdalnej nie jest to znaczący problem organizacyjny. Ewentualne długotrwałe absencje nauczycieli, spowodowane sytuacją epidemiczną, mogą być problemem w przypadku przedmiotów egzaminacyjnych. Dyrektorzy dobrze o tym wiedzą. W nauczaniu zdalnym staramy się kłaść nacisk na realizację podstawy programowej z twardych przedmiotów egzaminacyjnych – powiedział Waldemar Pigulak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku.

Nauczanie zdalne odbywa się dziś w zupełnie innym standardzie niż wiosną. Wówczas, mimo wielu dobrych oddolnych pomysłów, sytuacja była całkowicie nowa. Szkoły i nauczyciele nie byli do niej przygotowani. Dziś, zarówno sprzętowo, organizacyjne, a także koncepcyjnie jesteśmy w zupełnie innym miejscu, pracuje się o wiele łatwiej. Zajęcia w formie zdalnej z powodzeniem prowadzą nawet wuefiści – powiedziała Agnieszka Godula.

Praca zdalna nie dotyczy przedszkola i oddziałów przedszkolnych. Nieco niższa jest frekwencja w grupach. Nasze placówki przedszkolne pracują jednak jak zwykle, zachowując przy tym dodatkowe standardy ochrony epidemicznej. Nauczyciele, w miarę istniejących możliwości, wdrażają też izolację między grupami. Jeśli to możliwe staramy się, aby dzieci z jednej sali lub jednego piętra, nie stykały się z dziećmi z innych grup – powiedziała Grażyna Myszak, dyrektor przedszkola w Toszku. Rodzice, z których choć jedno nie pracuje, proszeni są, aby w miarę możliwości, jeśli nie rodziłoby to innych problemów, nie posyłać obecnie dzieci do przedszkola. Z posiadanych informacji wynika, że część rodziców odnosi się do tej prośby ze zrozumieniem.

Dziękujemy także rodzicom za zainteresowanie i troskę o realizację zajęć w obecnych okolicznościach. Praca przed komputerem również wymaga z ich strony nadzoru. Dyrektorzy szkół zgodnie podkreślają, że mile widziany jest regularny kontakt rodziców z wychowawcami przez dzienniki elektroniczne lub inne formy komunikowania się, przyjęte w danej szkole.

Źródło grafiki: edziecko.pl. 

Opublikował(a):  Data publikacji: 05-11-2020 15:37

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry