Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Bogumiła, Diany, Małgorzaty
sobota, 10 czerwca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Jubileusz 20 - lecia harcerstwa na ziemi toszeckiej

2020 rok jest podwójnie szczególny dla zuchów, harcerzy i instruktorów z Gliwic i Powiatu Gliwickiego - oprócz obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej, swoją okrągłą rocznicę obchodzą także harcerze i instruktorzy działający na ziemi toszeckiej.

20 lat temu pan Grzegorz Puch, nauczyciel języka angielskiego z toszeckiej szkoły poprosił ówczesnego komendanta Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej druha Mariana Kampkę o zorganizowanie naboru i założenie drużyny harcerskiej w Toszku. Druh Komendant oddelegował do tego zadania druha Grzegorza Rudnika oraz Michała Grzesiczka. Dzięki nim powstała 10 TDH „KRZEMIEŃ”.

Lata mijały, a wraz z nimi na ziemi toszeckiej przybywało harcerzy - powstała 101 TGZ "Magiczne Krzemyczki", 101 TDW "FAJER", a w 2009 roku instruktorzy postanowili założyć działający do dzisiaj Szczep Harcerski "IGNIS" w Toszku. W roku 2014 powstała czwarta drużyna – 16 TDHS „ISKRA”. Wszystkie nazwy drużyn oraz nazwę Szczepu łączy motyw ognia, ogniska.

Najmłodszą jednostką jest Krąg Starszyzny „Płomień”. Mogłoby się zdawać, że jego nazwa również została tak dopasowana, aby wpasować się w obrzędowość Szczepu. Poniekąd tak było -nazwa „Płomień” to w głównej mierze nawiązanie do działającego w latach 80-tych na terenie Toszka Kręgu Starszyzny, który nosił tę samą nazwę.

Obecnie "IGNIS" liczy 3 drużyny harcerskie, 1 gromadę zuchową oraz Krąg Starszyzny zrzeszając tym samym 13 zuchów, 41 harcerzy oraz 8 instruktorów.

Szczep Harcerski IGNIS w Toszku, fot. Magdalena Krzepisz.jpeg

Szczep harcerski IGNIS w Toszku. foto: Magdalena Krzepisz 

Opublikował(a): Piotr Kalinowski Data publikacji: 02-12-2020 08:35

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry