Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Nie zwalczajcie w sobie tej chęci!

Wydaje się, że z tygodnia na tydzień zbliżamy się do kolejnych luzowań restrykcji rządowych związanych z pandemią. Korzystając z Państwa pragnienia ruchu, socjalizacji oraz wewnętrznej potrzeby, by korzystać z życia pełnymi garściami, chciałbym Państwa zachęcić do lokalnej aktywności!

Mamy w najbliższej okolicy możliwość uczestnictwa w kilku zorganizowanych - i nie tylko - przedsięwzięciach. Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oferuje np. zajęcia z gimnastyki dla dorosłych. Jedną z sekcji otwartych na nowych chętnych jest Chór „Tryl” posługujący się repertuarem kościelnym i ludowym. Uczestnictwo w chórze to nie tylko próby śpiewu, ale też ciekawe koncerty i wyjazdy. Podobnie sprawa ma się z naszymi orkiestrami z Toszka i Kotulina – z jednej strony ćwiczenia, ale z drugiej fajna przygoda, mnóstwo nowych znajomych i kolejny bagaż pozytywnych doświadczeń.

Jest w okolicy kilka klubów sportowych – choć każdy, kto chce pokopać w piłkę, jest świadomy istnienia naszych klubów z Ciochowic, Toszka czy Paczyny, o tyle może nie każdy wie, że w Pniowie bardzo łatwo o partnera do gry w tenisa stołowego, a w toszeckiej podstawówce organizowane są mecze badmintona. Basen w Paczynie służył m.in. do prowadzenia zajęć z wodnego aerobiku. Nieformalnie w okolicy funkcjonują grupy regularnie grywające w siatkówkę, biegające, czy maszerujące z kijkami.

Z trochę innych dziedzin proszę przyjrzeć się działalności swoich lokalnych stowarzyszeń, takich jak TPZT, Razem dla Kotulina czy DFK. Proszę się zorientować, jak wyglądają spotkania Kół Gospodyń Wiejskich, które zdobywają w okolicy coraz większe grono fanów. Na ochotnikach opiera się również funkcjonowanie naszych OSP. Wszystkie te organizacje funkcjonują, bo odpowiadają na potrzeby i chęć zaangażowania swoich członków.

Nie chcę tutaj wymieniać wszystkich możliwych opcji na spędzanie wolnego czasu. Nie wymienię również wszystkich funkcjonujących w gminie grup poszukujących nowych członków. Chciałbym tylko Państwu uświadomić, że jest kilka opcji na urozmaicenie swojego czasu, w sposób lekki (jak „Tryl”) czy poważniejszy (jak OSP). Wiele z wymienionych grup regularnie ogłasza, że poszukują nowych członków. Zazwyczaj nie jest wymagane nic po za chęcią uczestnictwa.

Gdy kolejne restrykcje będą luzowane, to paleta możliwości będzie się poszerzała. Już wróciła część z wymienionych zajęć. Powoli na horyzoncie należy wypatrywać wiosny, a wraz z nią pewnie pojawi się chęć do podjęcia aktywności fizycznej.

Proszę - nie zwalczajcie w sobie tej chęci, nawet jeśli miałaby być krótkotrwała. Nikt nie oczekuje od Państwa podpisania kontraktu na 10 lat. Dajcie szansę prowadzącym i dajcie szansę sobie na polubienie czegoś nowego. Jeśli jedyną różnicą między pandemią a zwykłym czasem w Państwa życiu była konieczność noszenia maseczki, to proszę wyświadczyć samemu sobie przysługę i sięgnąć po coś więcej.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie nam dane spotkać się i porozmawiać o kolejnych Państwa inicjatywach, czy to tworzonych w ramach wyżej przywołanych struktur, czy to całkiem nowych, o których jeszcze nikt tutaj nie pomyślał.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Rafał Kucharczyk

Opublikował(a):  Data publikacji: 22-02-2021 15:04 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 22-02-2021 15:05

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry