Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
21 °C
Kingi, Krystyna, Michaliny
środa, 24 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wideokonferencja w sprawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie

Informacja właściwa: 30 marca 2021 r. z inicjatywy starosty gliwickiego odbyła się wideokonferencja z udziałem włodarzy gmin z terenu powiatu gliwickiego, poświęcona omówieniu aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym powiecie w kontekście ogólnej sytuacji w województwie śląskim oraz w kraju. Omówiono również realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 oraz wypełnianie zadań nałożonych na samorządy i działania podejmowane w tym zakresie.

Z uwagi na tematykę w wideokonferencji udział wzięli również: Izabela Domogała z Zarządu Województwa Śląskiego, Arleta Mrugała – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach, Łukasz Pach – dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Michał Ekkert – prezes Zarządu Szpitala w Knurowie sp. z o. o., Leszek Kubiak – prezes Zarządu Szpitala w Pyskowicach sp. z o. o., Joanna Niestrój-Ostrowska – dyrektor Szpitala Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach oraz Erwin Janysek – dyrektor SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku.

W trakcie spotkania prelegenci, omawiając aktualną bardzo trudną sytuację epidemiczną, związaną z lawinowym wzrostem osób zakażonych w ostatnim czasie oraz pacjentów wymagających hospitalizacji w województwie śląskim, podkreślali dobrą współpracę pomiędzy szpitalami i wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w walkę z COVID-19.Olbrzymi i bardzo dynamiczny przyrost zachorowań wpływa na problemy z dostępnością łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych. Obecnie w województwie śląskim na 4605 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID19, zajętych jest 3727, co stanowi ponad 80 proc., natomiast na 330 łóżek respiratorowych dostępnych dla pacjentów z COVID19 – wolnych jest 20. Władze Województwa Śląskiego cały czas zwiększają możliwości w zakresie dostępności łóżek dla zakażonych pacjentów. Pełne obłożenie jest również w szpitalach w Knurowie i w Pyskowicach. W tym tygodniu rozpoczęła się relokacja pacjentów do innych województw, co wiąże się z zaangażowaniem zespołów ratowniczych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Z kolei dyrektorzy specjalistycznych szpitali wojewódzkich, znajdujących się w Toszku oraz w Pilchowicach podkreślili, z jak trudnym przeciwnikiem zmagają się każdego dnia pacjenci oraz personel tych placówek. Ich pacjenci borykają się z pocovidowymi objawami, zarówno somatycznymi, jak i psychicznymi.

Obecni na wideokonferencji włodarze gmin jednogłośnie podkreślali, jak ważne i potrzebne było to spotkanie online z udziałem prezesów i dyrektorów szpitali z terenu powiatu, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach, dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz członka Zarządu Województwa Śląskiego. Takie spotkania unaoczniają powagę sytuacji epidemicznej nie tylko w powiecie gliwickim, ale w całym kraju i pokazują, z jakimi problemami borykają się każdego dnia osoby bezpośrednio walczące z epidemią.

Stąd apel przedstawicieli samorządów oraz szpitali, pogotowia ratunkowego, a także inspekcji sanitarnej do wszystkich mieszkańców, by nie lekceważyć wirusa, stosować się do wszystkich obowiązujących restrykcji sanitarnych, nosić maseczki wszędzie tam gdzie jest to wymagane, zachowywać rekomendowane odległości oraz w najbliższych dniach pozostać w domach. Nadchodzące tygodnie będą niezwykle trudne i decydujące w zwalczaniu zagrożenia.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi możliwości uzyskania zlecenia na wymaz PCR w kierunku obecności COVID-19.

Informacje te wraz z bardzo prostą instrukcją znajdują się na stronach Ministerstwa pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa

Opublikował(a):  Data publikacji: 01-04-2021 20:03 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 01-04-2021 20:03

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry