Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Jana, Moniki, Wiktora
wtorek, 21 maja 2024
Flaga Unii Europejskiej
 • ePUAP
 • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Gmina NIE wydaje zaświadczeń potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19

Z uwagi na fakt, iż coraz więcej osób zgłasza się do tut. Urzędu celem „wydania zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie”, uprzejmie wyjaśniamy, iż na dzień dzisiejszy jednostki samorządu terytorialnego NIE wydają takich zaświadczeń, certyfikatów, czy innych dokumentów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19. 

Unijny Certyfikat COVID to dokument, który pomoże w podróżowaniu po Unii Europejskiej. Certyfikat można od 1 czerwca br. samodzielnie pobrać z  Internetowego Konta Pacjenta (https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta), poprosić o wydruk w punkcie szczepień lub w swojej przychodni. W certyfikacie można znaleźć oprócz naszych danych, specjalny kod tzw. QR, w którym „zapisana” jest informacja o tym, czy jesteśmy w pełni zaszczepieni. Obecnie można otrzymać tylko po zaszczepieniu się szczepionkami dopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków:

 • Comirnaty (Pfizer),
 • COVID-19 Vaccine Moderna,
 • Vaxzevria (Astra Zeneca),
 • COVID-19 Vaccine Janssen.

Certyfikat ułatwia bezpieczną podróż zagraniczną. W kraju może być przydatny np. w sytuacji udziału w imprezach, gdzie obowiązują limity osób (osoba o odpowiednim statusie osoby uodpornionej nie będzie wliczana do limitu osób). Certyfikat jest wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a niedługo także w aplikacji mojeIKP i aplikacji mObywatel. Każdy ma możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

Portal unijnego certyfikatu COVID-19 obsługujący na początek 7 krajów w tym Polskę, został uruchomiony miesiąc przed terminem. We wszystkich krajach UE zostanie wprowadzony od 1 lipca br., ale państwa członkowskie, które są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą zacząć korzystać z systemu. 7 krajów już połączyło się z bramą sieciową i zaczęło wydawanie zaświadczeń:  Polska, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Dania, Grecja, Chorwacja.

Unijny certyfikat stanowi dowód na to, że:

 • przeszedłeś COVID-19,
 • posiadasz negatywny wynik testu PCR na COVID-19,
 • zostałeś zaszczepiony przeciw COVID-19.

Dokument jest wystawiany dla osób od 12. roku życia, które przyjęły szczepionkę lub przeszły chorobę albo mają negatywny wynik testu na COVID-19.

Unijny certyfikat COVID można pobrać w formie cyfrowej przez:

 • Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
 • aplikację mojeIKP (po 25 czerwca),
 • aplikację mObywatel (po 25 czerwca).

Certyfikat można pobrać także w formie papierowej w punktach szczepień (osoby zaszczepione) lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19).

GMINY NIE WYDAWAJĄ W/W ZAŚWIADCZEŃ (CERTYFIKATÓW).

Opublikował(a):  Data publikacji: 14-06-2021 23:19 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 17-06-2021 22:32

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry