Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-1 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Ukazał się piąty numer Rocznika Toszeckiego!

Od roku 2017 ukazują się zbiory artykułów poświęconych historii Toszka, ziemi toszeckiej i okolic. Publikacja zdobyła już grono stałych czytelników i wciąż zdobywa nowych. Autorami tekstów są mieszkańcy naszej gminy i nie tylko, zarówno historycy jak i pasjonaci, którzy zawodowo zajmują się innymi sprawami. Od 24 czerwca dostępny będzie piąty Rocznik Toszecki (2021). Można go nabywać w Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

Teksty dotyczą wielu dziedzin, wielkiej i małej historii, spraw kultury i sportu, religii i lokalnych wydarzeń, są teksty wspomnieniowe i wywiady, są relacje z przeglądu prasy i omówienie wyników badań. To bogactwo ujęć, form i stylów opowiadania stało się w ciągu pięciu lat mocnym argumentem za tym, aby po „Rocznik” sięgać - napisał burmistrz Grzegorz Kupczyk w słowie wstępnym do tegorocznego wydawnictwa.

Wśród 21 tekstów opublikowanych w Roczniku Toszeckim 2021, są zarówno opracowania naukowe jak i teksty popularne, które dotyczą szerokiego zakresu wydarzeń. Radosław Zdaniewicz zrelacjonował wyniki badań archeologicznych prowadzonych niedawno w okolicy Świbia, Jerzy Gorzelik z wnikliwością opisał kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku jako dzieło sztuki sakralnej, Romuald Haliniak zaprezentował dzieje zakładu metalurgicznego działającego niegdyś w Ligocie Toszeckiej, Piotr Kalinowski z dużą dokładnością opisał wielki pożar miasta z roku 1833 oraz niektóre wydarzenia, jakie rozegrały się później. Wśród innych tematów poruszonych w Roczniku 2021 znajdują się Osiedle Danielec (Janusz Godula), przegląd górnośląskiej prasy polskojęzycznej pod kątem tekstów o Toszku (Agnieszka Godula), dzieje Żydów toszeckich - cz. 1 (Piotr Hnatyszyn), zarys dziejów parafii ewangelickiej w Toszku (Piotr Kunce), powstańcze wspomnienia ks. Walentego Opalińskiego o Toszku w czasie III powstania śląskiego (Klaudia Janicka), Werwolf na terenie Toszka (Rafał Mazur), dawne dzieje KS Zamkowiec Toszek (Damian Halmer), dzieje parafii w czasie urzędowania ks. Ludwika Zettelmanna (prof. Józef Musielok, ks. Sebastian Bensz), szkolne muzeum i muzealnictwo w Toszku (Donata Podkowa), geneza upamiętnienia ofiar obozu NKWD (prof. Józef Musielok), kalendarium 20 lat harcerstwa na ziemiach toszeckich po odrodzeniu (Monika Buchalik, Anna Grobosz), konserwacja ołtarza św. Jana Nepomucena w toszeckim kościele (Julia Szczerbińska-Klossek). W książce znalazły się też dwa wspomnienia - Wilhelma Jendrolika wspomniała jego wnuczka, Sabina Jarosz-Wypych, a wspomnienia rodzin repatriantów zanotowała Katarzyna Szopa-Wycisk. Są też dwa bogato ilustrowane wywiady: z Anną Skuchą-Żaczek, dyrektorką zamku w latach 80,. porozmawiał Błażej Kupski, a z Jerzym Szostokiem, działaczem sportowym i społecznym wywiad przeprowadzili Bernadeta Wąsik i Janusz Godula. Całości wydawnictwa dopełnia znakomity esej autorstwa pana Wernera Polloka z Boguszyc na temat toszeckich korzeni papieża Piusa X.

Po wakacjach zorganizowane zostanie spotkanie autorskie z udziałem współtwórców wydawnictwa. Można będzie poznać kulisy powstawania tekstów i wydania książki. Wszystkim autorom serdecznie dziękujemy za czas poświęcony na zebranie informacji i napisanie tekstów. Recenzentem naukowym Rocznika Toszeckiego 2021 jest dr hab. Mariusz Patelski, prof. UO. Książka (także poprzednie numery, za wyjątkiem wydania z roku 2017, którego nakład się wyczerpał) jest do nabycia w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” w godzinach pracy w cenie 25 zł.

Osoby zainteresowane publikacją tekstów Roczniku Toszeckim serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Rocznika Toszeckiego. Mile widziane są wszelkie zagadnienia związane z ziemią toszecką i jej mieszkańcami. Po wakacjach wystąpimy z oficjalnym zaproszeniem do zgłaszania tematów artykułów. Wszystkie sprawy związane z Rocznikiem Toszeckim można też na bieżąco zgłaszać lub konsultować pisząc na adres wiceburmistrz@toszek.pl.

Opublikował(a): Piotr Kalinowski Data publikacji: 23-06-2021 13:16

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry