Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
0 °C
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
środa, 06 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

PROSTA(ta) sprawa! Czyli co powinieneś wiedzieć o raku prostaty?

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. W 2017 roku zdiagnozowano w Polsce ponad 16.000 nowych zachorowań na raka prostaty oraz odnotowano ponad 5.000 zgonów. Ochrona zdrowia nie powinna być tematem tabu.  Gmina Toszek kładzie nacisk na edukację zdrowotną.

Gmina Toszek od 2017 r. skrupulatnie walczy z „męskim uporem” zwracając uwagę swoich mieszkańców na rosnący problem związany z rozwojem nowotworu gruczołu krokowego. Opracowano „Program profilaktyki nowotworu gruczołu krokowego dla mężczyzn zamieszkałych
na terenie Gminy Toszek w wieku 50-69 lat” , którego okres realizacji oszacowano na lata 2019-2022. Przedmiotowy Program uzyskał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Wojewody Śląskiego. W 2019 r. z możliwości bezpłatnych badań (PSA, Per rectum, USG) przewidzianych do realizacji w ramach programu skorzystało wówczas 93 mężczyzn. Ze względu na obowiązujący stan epidemii w Polsce oraz zaangażowanie podmiotów leczniczych w walkę z pandemią oraz akcje szczepień realizacja programu w latach 2020-2021 stała się niemożliwa.

Zaznaczyć należy, że w międzyczasie zmieniły się przepisy prawne i świadczenia oferowane w ramach programu (tj. poradnia urologiczna, badanie PSA, per rectum, czy USG) znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych. Wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. Polska jest jednym z niewielu państw, w których wbrew ogólnemu trendowi- zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta. Dlaczego wciąż tylu Polaków umiera na ten nowotwór? Wysoka śmiertelność choroby wśród mężczyzn może być powiązana z późną wykrywalnością tej choroby. Mężczyźni nie przeprowadzają zalecanych badań oraz ignorują wczesne objawy nowotworu.

- Pacjent musi mieć odwagę i świadomość zdrowotną, aby przyszedł do gabinetu lekarskiego – mówił dr. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu Im. Marii Skłodowskie- Curie w Warszawie podczas konferencji „fakty i mity o raku gruczołu krokowego i raku pęcherza moczowego” zorganizowanej przez Fundację Gladiator.

- Mężczyźni w ogóle nie rozmawiają o chorobach, a w szczególności boją się rozmawiać o chorobach związanych z ich układem moczowym. Dla wielu pacjentów samo badanie kojarzy się z odarciem
z męskości tym bardziej przyznanie się, że zostali dotknięci taką chorobą powoduje często brak pewności siebie i wyobrażenie o utracie męskości. Niestety taki, nazwijmy to "męski upór" może mieć tragiczne skutki
- mówi Marcin Włodarczyk ze stowarzyszenia Gladiator.

 

Choć ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem problem dotyczy całej męskiej populacji.  Problem zasługuje na uwagę.

Poniżej do pobrania artykuł informacyjny zawierający zbiór najważniejszych informacji dotyczący raka prostaty (czynników ryzyka, epidemiologii oraz opis problemu zdrowotnego).

Zachęcamy wszystkich mężczyzn do udziału w badaniu ankietowym: https://toszek.wdialogu.pl/konsultacje/ankieta/ankieta-okreslajaca-predyspozycje-mezczyzn-zamieszkalych-na-terenie-gminy-toszek-do-zachorowania-na-raka-gruczolu-krokowego,WFM2

PDFPROSTA(ta) sprawa! (495,33KB)

Opublikował(a): Łukasz Glomb Data publikacji: 14-09-2021 13:20

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry