Roczniki Toszeckie 2020 i 2021
Spotkanie promocyjne dwóch wydań Roczników Toszeckich (2020 i 2021) odbyło się 7 października na Zamku w Toszku. Ze względu na okoliczności pandemiczne spotkanie odbyło się głównie gronie autorów, redaktorów i recenzentów Rocznika Toszeckiego. Wśród gości byli m.in. burmistrza Toszka Grzegorz Kupczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kobiernik.
Dyrektor Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, Artur Czok, który prowadził spotkanie, rozpoczął od projekcji filmu poświęconego wydaniu Rocznika Toszeckiego 2020. Wówczas, zamiast spotkania promocyjnego, opracowany został film, w którym autorzy artykułów zachęcają do czytania swoich tekstów. Film jest dostępny online tutaj. W dalszej kolejności głos zabrali recenzenci. Prof. Lech Krzyżanowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, który recenzował Rocznik Toszecki 2020, wskazał m.in. na wartość i konieczność badań prowadzonych przez autorów opracowań podobnych do Rocznika Toszeckiego, ponieważ tylko na ich podstawie możliwe są później naukowe syntezy dotyczące historycznych wydarzeń czy procesów. W imieniu prof. Mariusza Patelskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, który był recenzentem Rocznika Toszeckiego 2021, głos zabrała prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, przedstawicielka tej samej jednostki. Podkreśliła ona m.in. inspirujący wpływ Rocznika Toszeckiego, wydawanego przy wsparciu samorządu, na inne okoliczne samorządy. W szczególności chodzi o Pyskowice, gdzie od zeszłego roku również ukazuje się Rocznik Miasta Pyskowice.
W dalszej części głos zabrali autorzy tekstów opublikowanych w Rocznikach Toszeckich 2020 i 2021, m.in. prof. Józef Musielok, Piotr Hantyszyn, Piotr Kunce, którzy zaakcentowali niektóre wątki swoich tekstów. Blok przemówień zakończył burmistrz Grzegorz Kupczyk, który podziękował autorom za wkład pracy wniesiony w napisanie tekstów, a redaktorom za konsekwentną pracę nad wydaniem kolejnej książki. Obecnym na spotkaniu autorom tekstów opublikowanych w Roczniku Toszeckim burmistrz Grzegorz Kupczyk wręczył także pisemne podziękowania i gratulacje.
Spotkanie zakończył program artystyczny przygotowany pod kierunkiem prof. Sabiny Olbrich-Szafraniec. Wystąpili uczniowie gliwickich szkół muzycznych (PSM I i II st. Im. Ludomira Różyckiego oraz Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st.) Benedykt Szostok (baryton), Szczepan Szostok (baryton), Aleksandra Golombek (sopran) i Wiktoria Giemza (mezzosopran). Wykonawcom akompaniowała Kamila Wojtala - pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczycielka PSM I i II st. Im. L. Różyckiego w Gliwicach. Oprócz utworów wokalnych (Mozart, Rossi, Caldara, Vivaldi, Moniuszko) zebrani mogli wysłuchać kilku utworów fortepianowych Hansa Klausa Langera, urodzonego w Toszku kompozytora muzyki wokalnej i instrumentalnej pisanej językiem nowoczesnym, nawiązującym do współczesności. Warto dodać, że Hans Klaus Langer (1903-1987) był bohaterem artykułu napisanego przez prof. Sabinę Olbrich-Szafraniec, opublikowanego w Roczniku Toszeckim 2017. Znakomity występ nagrodzono obfitymi brawami.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przygotowania tematów do kolejnego wydania Rocznika Toszeckiego. W najbliższym czasie opublikowane zostanie zaproszenie do zgłaszania tematów. Serdecznie zapraszamy do współpracy w pielęgnowaniu naszego lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego.