Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-1 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Roczniki Toszeckie 2020 i 2021

Spotkanie promocyjne dwóch wydań Roczników Toszeckich (2020 i 2021) odbyło się 7 października na Zamku w Toszku. Ze względu na okoliczności pandemiczne spotkanie odbyło się głównie gronie autorów, redaktorów i recenzentów Rocznika Toszeckiego. Wśród gości byli m.in. burmistrza Toszka Grzegorz Kupczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kobiernik.

Dyrektor Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, Artur Czok, który prowadził spotkanie, rozpoczął od projekcji filmu poświęconego wydaniu Rocznika Toszeckiego 2020. Wówczas, zamiast spotkania promocyjnego, opracowany został film, w którym autorzy artykułów zachęcają do czytania swoich tekstów. Film jest dostępny online tutaj. W dalszej kolejności głos zabrali recenzenci. Prof. Lech Krzyżanowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, który recenzował Rocznik Toszecki 2020, wskazał m.in. na wartość i konieczność badań prowadzonych przez autorów opracowań podobnych do Rocznika Toszeckiego, ponieważ tylko na ich podstawie możliwe są później naukowe syntezy dotyczące historycznych wydarzeń czy procesów. W imieniu prof. Mariusza Patelskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, który był recenzentem Rocznika Toszeckiego 2021, głos zabrała prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, przedstawicielka tej samej jednostki. Podkreśliła ona m.in. inspirujący wpływ Rocznika Toszeckiego, wydawanego przy wsparciu samorządu, na inne okoliczne samorządy. W szczególności chodzi o Pyskowice, gdzie od zeszłego roku również ukazuje się Rocznik Miasta Pyskowice.

W dalszej części głos zabrali autorzy tekstów opublikowanych w Rocznikach Toszeckich 2020 i 2021, m.in. prof. Józef Musielok, Piotr Hantyszyn, Piotr Kunce, którzy zaakcentowali niektóre wątki swoich tekstów. Blok przemówień zakończył burmistrz Grzegorz Kupczyk, który podziękował autorom za wkład pracy wniesiony w napisanie tekstów, a redaktorom za konsekwentną pracę nad wydaniem kolejnej książki. Obecnym na spotkaniu autorom tekstów opublikowanych w Roczniku Toszeckim burmistrz Grzegorz Kupczyk wręczył także pisemne podziękowania i gratulacje.

Spotkanie zakończył program artystyczny przygotowany pod kierunkiem prof. Sabiny Olbrich-Szafraniec. Wystąpili uczniowie gliwickich szkół muzycznych (PSM I i II st. Im. Ludomira Różyckiego oraz Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st.) Benedykt Szostok (baryton), Szczepan Szostok (baryton), Aleksandra Golombek (sopran) i Wiktoria Giemza (mezzosopran). Wykonawcom akompaniowała Kamila Wojtala - pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczycielka PSM I i II st. Im. L. Różyckiego w Gliwicach. Oprócz utworów wokalnych (Mozart, Rossi, Caldara, Vivaldi, Moniuszko) zebrani mogli wysłuchać kilku utworów fortepianowych Hansa Klausa Langera, urodzonego w Toszku kompozytora muzyki wokalnej i instrumentalnej pisanej językiem nowoczesnym, nawiązującym do współczesności. Warto dodać, że Hans Klaus Langer (1903-1987) był bohaterem artykułu napisanego przez prof. Sabinę Olbrich-Szafraniec, opublikowanego w Roczniku Toszeckim 2017. Znakomity występ nagrodzono obfitymi brawami.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przygotowania tematów do kolejnego wydania Rocznika Toszeckiego. W najbliższym czasie opublikowane zostanie zaproszenie do zgłaszania tematów. Serdecznie zapraszamy do współpracy w pielęgnowaniu naszego lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego.

01m.jpeg

02m.jpeg

03m.jpeg

04m.jpeg

05m.jpeg

06m.jpeg

07m.jpeg

08m.jpeg

09m.jpeg

10m.jpeg

11m.jpeg

12m.jpeg

13m.jpeg

14m.jpeg

15m.jpeg

16m.jpeg

17m.jpeg

18m.jpeg

Opublikował(a): Łukasz Glomb Data publikacji: 14-10-2021 15:46

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry