Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
8 °C
Antoniego, Gracji, Lucjana
czwartek, 13 czerwca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Ważne zmiany w dowodach osobistych! Skrócony czas przyjmowania wniosków o wydanie dowodu osobistego w dniu 5 listopada 2021 r.

Od 8 listopada 2021 r. będzie można składać wnioski o wydanie dowodu osobistego z nową cechą biometryczną. Rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dokumentów zostaną wdrożone w niedzielę – 7 listopada. W związku z tym w dniu 5 listopada 2021 r., dokładnie w samo południe, zacznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Od godz. 12:00 do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi - odbioru gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Od poniedziałku mieszkańcy będą mogli składać wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji. Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego to nowe elementy, które wkrótce znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych.

Rozwiązania te wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców), dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W związku z powyższym nie ma konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego - będzie można z niego korzystać do czasu upływu jego ważności.

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 02-11-2021 14:40

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry