Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
27 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
 • ePUAP
 • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

"Recycle for life" w Szkole Podstawowej nr 2 w Toszku

"Recycle for life" w Szkole  Podstawowej nr 2 w Toszku

DOD_3.jpeg

W ostatnim tygodniu października gościliśmy w naszej szkole i domach partnerów projektu "Think green, go green & recycle for life" współfinansowanego w ramach programu Erasmus +.

Projekt ma na celu nauczyć dzieci ekologicznych nawyków, uprawy owoców i warzyw w szkolnym ogródku nawożonym biokompostem produkowanych przez hodowane przez nas dżdżownice. Uczniowie i nauczyciele szkól z Istambułu (Turcja), Torrent (Hiszpania), Seixal (Portugalia), Casteldaccia (Sycylia) oraz toszeckiej Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w licznych zajęciach projektowych, tj.

 • zwiedzanie Toszka i szkoły
 • warsztaty oznaczania drzew w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie
 • gra terenowa na Zamku w Toszku
 • warsztaty szycia toreb ekologicznych
 • warsztaty tworzenia pojemników na przybory szkolne ze zużytych materiałów
 • warsztaty recyklingowe
 • tworzenie graffiti
 • praca w szkolnym ogródku
 • wycieczka do Gliwic i Krakowa
 • zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach i in.

Część uczniów zamieszkała w domach naszych uczniów stykając się z polską kulturą, i gościnnością. Uczniowie doskonalili zdolności komunikacyjne w j. angielskim, kosztowali polskich specjałów, poznawali polskie zwyczaje. Nauczyciele wymieniali doświadczenia, obserwowali zajęcia, ustalali kolejne działania projektowe.

Goście podkreślali niezwykłą życzliwość, otwartość, optymizm, zaangażowanie, pomoc i szczodrość nas, jako gospodarzy. Kolejne spotkanie projektowe zostało zaplanowane na marzec i odbędzie się w Portugalii.

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie w organizacji pobytu gości w naszej szkole oraz na terenie naszej gminy. Rodzinom, które ugościły młodzież ze szkół europejskich, przedsiębiorcom i innym osobom, które na różne sposoby wsparły pobyt naszych partnerów w Toszku, a także Centrum Kultury „Zamek w Toszku” za otwartość i dobrą współpracę - powiedziała Magdalena Rychalska, jedna z koordynatorek projektu. Bardzo dziękuję całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 za znakomitą organizację tygodnia z Erasmusem +! Przede wszystkim dziękuję dyrekcji szkoły, ale także wszystkim zaangażowanym nauczycielom, uczniom oraz rodzicom, którzy m.in. przygotowali wykwintny poczęstunek dla gości w ostatnim dniu ich pobytu w Toszku - powiedział burmistrz Grzegorz Kupczyk.

Życzymy powodzenia w kolejnych etapach prac nad projektem, a także sukcesów w pozyskiwaniu kolejnych środków zewnętrznych na nowoczesne działania edukacyjne!

DOD_1.png

DOD_2.jpeg

 

image011.jpeg

image009.jpeg

image010.jpeg

image005.jpeg

image006.jpeg

image007.jpeg

image008.jpeg

image003.jpeg

image004.jpeg

image001.jpeg

image002.jpeg

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 08-11-2021 10:59 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 08-11-2021 11:09

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry