Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Gminna Rada Seniorów - ruszają konsultacje społeczne!

Z inicjatywy burmistrza Grzegorza Kupczyka powstaje w naszej gminie Rada Seniorów. Będzie to gremium doradcze, opiniodawcze i inicjatywne, reprezentujące potrzeby i pomysły osób starszych. Podobne rady działają w wielu innych samorządach naszego regionu. Czym będzie zajmowała się rada i w jaki sposób zostanie utworzona - o tym piszemy w naszym tekście.

Już kilkakrotnie, podczas zebrań seniorów na Zamku w Toszku oraz w poprzednim numerze gazety samorządowej, informowaliśmy o zamiarze utworzenia Gminnej Rady Seniorów. Rada taka może działać podobnie do Rady Miejskiej z tym, że tematem jej zainteresowania powinny być wyłącznie sprawy dotyczące seniorów. Chodzi o to, aby osoby starsze, mogły samodzielnie formułować swoje postulaty i jeszcze bardziej skutecznie docierać z nimi do samorządowców i innych instytucji (powiatowych, wojewódzkich, krajowych), które mogą być adresatami zgłaszanych postulatów. Warto zauważyć, że w naszej gminie jest coraz więcej osób starszych (60+). O ile w roku 2005 osoby w wieku 60+ stanowiły 18,3% ogółu mieszkańców, o tyle wg stanu na koniec roku 2020 stanowią 25,7% mieszkańców. Najwyższy czas, aby jeszcze lepiej wsłuchiwać się w uwagi, potrzeby i pomysły starszych mieszkańców. Temu właśnie ma służyć Gminna Rada Seniorów.

Rada seniorów może zgłaszać pomysły dotyczące różnego rodzaju usprawnień lub udogodnień, które są ważne ze względu na potrzeby osób starszych. Często bywa tak, że dopiero uwarunkowania wieku starszego pozwalają zauważyć pewne potrzeby, które dla osób młodszych pozostają zupełnie niewidoczne. Mogą one dotyczyć spraw architektonicznych, komunikacyjnych, technicznych, organizacyjnych i wielu innych. Rada, spotykając się wg potrzeb (np. kilka razy w roku), może dokonywać przeglądu potrzeb pod kątem osób starszych oraz monitorować realizację zgłoszonych zadań. Z pewnością będzie też proszona o opinie w wielu sprawach, nie tylko inwestycyjnych, które podejmuje samorząd Toszka.

W najbliższym czasie projekt uchwały w sprawie uchwalenia statutu Gminnej Rady Seniorów trafi pod obrady Rady Miejskiej w Toszku. Po przyjęciu stosownej uchwały oraz po jej uprawomocnieniu się burmistrz Toszka ogłosi termin naboru do Gminnej Rady Seniorów. Nabór będzie polegał na składaniu zgłoszeń przez indywidualne osoby zainteresowane członkostwem w radzie, a także przez organizacje działające na terenie naszej gminy rzecz seniorów. W przypadku indywidualnych zgłoszeń potrzebna będzie lista poparcia podpisana przez 15 mieszkańców. Rada będzie składała się z 10 osób. Jeśli liczba zgłoszonych kandydatów będzie równa 10, burmistrz Toszka ogłosi utworzenie Gminnej Rady Seniorów. Jeśli zgłoszeń będzie mniej, ogłoszony zostanie dodatkowy czas na składanie zgłoszeń, a jeśli kandydatów będzie więcej niż 10, wówczas wszyscy kandydaci spotkają i się i będą głosować wybierając spośród siebie maksymalnie 10 członków rady. Szczegóły techniczne dotyczące powołania rady podamy do wiadomości po przyjęciu przez Radę Miejską stosownej uchwały. Obecnie jest ona w fazie konsultacji społecznych. Warto dodać, że radni - seniorzy pełnią swoją funkcje społecznie.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem statutu Gminnej Rady Seniorów w Toszku. Projekt można też pobrać w wersji papierowej w Biurze Obsługi Interesanta w urzędzie miejskim oraz w OPS w Toszku. Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy na bezpośrednie konsultacje, które odbędą się:

  • 18 stycznia (wtorek), godz. 16:30, Kotulin (OSP)
  • 20 stycznia (czwartek), godz. 16:00, Paczyna (świetlica wiejska)
  • 20 stycznia (czwartek), godz. 18:30, Toszek (Zamek, sala rycerska)
  • 24 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, Ciochowice (LZS Przyszłość)
  • 1 lutego (wtorek), godz. 17:30, Sarnów (świetlica wiejska)

Szczegółowe pytania w sprawie Gminnej Rady Seniorów można też zgłaszać telefonicznie pod numerem 516 245 237 w godzinach pracy urzędu lub mailowo: wiceburmistrz@toszek.pl.

Bardzo liczmy na to, że Gminna Rada Seniorów, reprezentując osoby starsze, wniesie do spraw naszej wspólnoty samorządowej roztropność, doświadczenie i mądrość życiową, dzięki którym wiele spraw uda się lepiej poznać, zrozumieć i zrealizować dla pożytku mieszkańców.

 

PDFProjekt Uchwały Rady Miejskiej w Toszku w sprawie powołania Miejsko-Gminnej Rady Seniorów (662,13KB)
 

 

 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 14-01-2022 10:42 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 22-06-2022 09:15

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry