Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-9 °C
Bernarda, Eryki, Rajmunda
czwartek, 09 lutego 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Kolejny transport naszej pomocy humanitarnej dotarł do Olewska!

Zorganizowaliśmy kolejny transport z pomocą humanitarną dla mieszkańców Olewska! W minioną niedzielę wieczorem wypełniony po brzegi TIR, udostępniony przez firmę Inglot Trans z Kotulina, udał się w uzgodnione miejsce przy granicy polsko-ukraińskiej w Dorohusku. Tam dary zostały przeładowane na ciężarówkę przysłaną w Olewska. Po kilkunastu godzinach otrzymaliśmy potwierdzenie, że pomoc szczęśliwie dotarła na miejsce i rozpoczęła się akcja jej dystrybucji wśród potrzebujących.

Wśród darów, które w dedykowanym transporcie wysłaliśmy tym razem do naszego miasta partnerskiego na Ukrainie, były m.in. artykuły spożywcze, medyczna odzież ochronna, przybory toaletowe, chemia gospodarcza, odzież, generator prądu oraz szereg innych artykułów niezbędnych obecnie w Olewsku i okolicy. Część darów została przekazana przez mieszkańców naszej gminy oraz inne osoby zaprzyjaźnione. Swoje dary złożyli m.in. myśliwi zrzeszeni w okolicznych kołach łowieckich. Kilka kartonów z artykułami medycznymi przekazała także posłanka na Sejm RP Barbara Dziuk. Należy jednak podkreślić, że dużą część ostatniego transportu przekazali nam nasi partnerzy z Niemiec.

W sobotę 19 marca dotarły do nas dwa wypełnione darami samochody dostawcze z okoli Aachen. Dzięki pośrednictwu rodziny Niemiec z Boguszyc otrzymaliśmy do przekazania Ukraińcom ponad 200 opisanych kartonów z odzieżą, żywnością, artykułami medycznymi i innymi darami. Inicjatorzy tej darowizny, to grupa przyjaciół z okolic Aachen, która postanowiła zrobić coś dla osób poszkodowanych w związku z wojną na Ukrainie. Początkowo chcieli udać się na granicę polsko-ukraińską, aby bezpośrednio rozdawać potrzebującym zakupione i zebrane dary. Ostatecznie zdecydowali się jednak na przyjazd do Toszka, gdzie - jak dowiedzieli się od zaprzyjaźnionej rodziny Niemiec z Boguszyc - zamieszkało już ponad 200 uchodźców z Ukrainy. W ten sposób, przy wsparciu m.in. firm SIG i DieCla Fertigungstechnik ekipa darczyńców przybyła do naszego miasta przekazując swoje dary dla Ukraińców. Oprócz darów rzeczowych, w których rozładunku pomogli druhowie OSP Toszek, darczyńcy przekazali także kwotę 1160 euro z przeznaczeniem na obsługę pobytu gości z Ukrainy w naszej gminie.

W piątek 25 marca już po raz drugi przyjechali do Toszka nasi partnerzy z Hohenau pod przewodnictwem byłego długoletniego burmistrza Eduarda Schmida. Dwa samochody dostawcze, w tym jeden z przyczepą, przywiozły dary zebrane tym razem przez społeczność gimnazjum im. Jana Gutenberga w Waldkirchen niedaleko Hohenau. Naszym partnerom z Hohenau udało się zainteresować pomocą dla Ukraińców Zakon Maltański w diecezji Passau. Dzięki temu nie tylko sama zbiórka darów może być prowadzona szerzej, ale także transport pomocy może odbywać się przy użyciu samochodów pozostających do dyspozycji Zakonu Maltańskiego. Oprócz uporządkowanych darów rzeczowych otrzymaliśmy także 500 euro na pomoc dla Ukraińców.

Całość darów, która rozlokowana była w kilku miejscach na terenie gminy, została 25 marca zebrana na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendler. W sprawnym przewiezieniu darów pomogła gminna spółka PUK, a także przedsiębiorca Piotr Orlik, którzy przywiózł do Toszka dary przekazane Ukraińcom przez pośrednictwo gminy Kochanowice. W niedzielny wieczór 27 marca odbyło się wielkie pakowanie TIR-a. W tym zadaniu pomogła społeczność szkoły (uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy), grupa mieszkańców, goście z Ukrainy, a także druhowie z OSP Kotulin i OSP Ciochowice na czele z sołtysem Erhardem Fitzoniem. Wśród pracujących przy załadunku nie zabrakło także burmistrza Grzegorza Kupczyka. Przeładunkiem TIR-a na granicy zajęła się 5-cio osobowa ekipa złożona z pracowników urzędu oraz przedstawicieli TPZT (Jacek Doliński, Mariusz Poloczek, Rafał Kobinski, Krzysztof Czech, Krzysztof Grabowski).

Serdeczne podziękowania, które otrzymaliśmy z Olewska, przekazujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom na różne sposoby zaangażowanym w przygotowanie i przesłanie tych darów! Dziękujemy!

 

 

 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 01-04-2022 11:32 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 01-04-2022 11:36

Urząd Miejski w Toszku
ul. ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry