Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
25 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Krystian Kaik – wieloletni trener toszeckiej młodzieży został Honorowym Obywatelem Gminy Toszek

Krystian Kaik – wieloletni trener toszeckiej młodzieży został Honorowym Obywatelem Gminy Toszek. Wyróżnienie zostało przyznane 30 maja 2022 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej na Zamku w Toszku przy udziale liczne zgromadzonych gości, w tym wielu wychowanków Trenera.

Krystian Kaik pochodzi z Toszka i pozostaje z naszym miastem mocno związany. Od połowy lat 80. XX w., kiedy służył w 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie, aż do roku 2013 prowadził w naszym mieście treningi karate. Na jego zajęcia uczęszczało bardzo wielu młodych mieszkańców. Kaik był dla nich nie tylko trenerem i wychowawcą ale także wzorem i autorytetem, nie tylko sportowym. Jego biogram przypominamy w tekście, który jest do pobrania poniżej.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej przewodniczący Tadeusz Kobiernik zaprezentował szczegółowo życie i dorobek Krystiana Kaika. Zebrani mogli także przypomnieć obejrzeć wiele sytuacji z treningów i wyjazdów z Trenerem, ponieważ ustnej prezentacji jego życia i dorobku towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Janusza Godulę, jednego z wychowanków Mistrza (do prezentacji zdjęcia udostępnili: Krystian Kaik, Janusz Godula, Andrzej Morciniec, Błażej Kupski).

Inicjatorem pomysłu nadania honorowego obywatelstwa Krystianowi Kaikowi był inny z wychowanków Trenera – Ireneusz Giemza. To on już kilka lat temu sformułował ten pomysł i przekazał go samorządowi, zebrał tez wraz z innymi wychowankami ponad 100 podpisów pod formalnym wnioskiem w tej sprawie. W imieniu wnioskodawców głos zabrał podczas sesji Marek Godula, który m.in. podkreślił nie tylko sportową ale i wychowawczą rolę wieloletnich treningów. Zwrócił uwagę, że Trener nie tylko zadawał ćwiczenia, ale zawsze także sam je wszystkie wykonywał. W imieniu wszystkich wnioskodawców Marek Godula poparł wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Trenerowi. Radni Rady Miejskiej w głosowaniu jednogłośnie poparli uchwałę nadającą Krystianowi Kaikowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Toszek.

Gratulacje laureatowi złożyli Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kobiernik, a w imieniu wnioskodawców wyrazy szacunku przekazali Ireneusz Giemza, Janusz Godula i Aleksandra Pochwała. W pięknych słowach wspomniał Trenera jego szkolny kolega – radny Tadeusz Inglot. „Krystian Kaik spadł nam z nieba – dosłownie i w przenośni” – zaczął swoją wypowiedź nawiązując do ponad 5000 skoków ze spadochronem oddanych przez Kaika. Tadeusz Inglot podzielił się wspomnieniem z obserwacji rozgrywanych przed laty w trudnych warunkach wietrznych zawodów spodochronowych. Podczas gdy wielu skoczków miało problem, aby wylądować na stadionie, na którym wyznaczone było miejsce lądowania, Krystian Kaik trafiał w sam jego środek. Był też w bliskiej obstawie papieża Jana Pawła II podczas jednej z jego wizyt w Krakowie. Tadeusz Inglot wspomniał też z uznaniem dużą dyscyplinę, jaka panowała na treningach Trenera Kaika. Swoim wspomnieniem podzielił się także Andrzej Morciniec, również jeden z wychowanków Krystiana Kaika, a także Aleksandra Pochwała – jedna z wychowanek Mistrza, która poszła jego śladem bardzo wiernie, bo obecnie jest zawodowym żołnierzem i z powodzeniem skacze ze spadochronem.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystej sesji goście wraz z Laureatem skorzystali z przygotowanego poczęstunku i odbyli szereg miłych rozmów kuluarowych. Warto dodać, że wśród gości nie zabrakło przedstawicieli szkół z terenu naszej gminy. Grupa młodzieży pod kierunkiem wicedyrektor Agnieszki Goduli reprezentowała Szkołę Podstawową nr 2 w Toszku, gdzie przez lata odbywały się prowadzone przez Krystiana Kaika treningi. W sesji wzięła też udział Anna Skucha, była dyrektor Zamku w Toszku, która przed laty zainicjowała prowadzone przez Kaika treningi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym wydarzeniu!

 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 31-05-2022 14:12 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 31-05-2022 14:17

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry