Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

PROSTA(ta) sprawa! Dlaczego mężczyźni unikają tematu prostaty?

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. W 2020 roku zdiagnozowano w Polsce ponad 19.000 NOWYCH zachorowań na raka prostaty oraz odnotowano ponad 5.500 zgonów z tego powodu. Ochrona zdrowia nie powinna być tematem tabu. Gmina Toszek kładzie nacisk na edukację zdrowotną. Zachęcamy zatem do przeczytania artykułu.

Gmina Toszek od 2017 r. skrupulatnie walczy z „męskim uporem” zwracając uwagę swoich mieszkańców na rosnący problem związany z rozwojem nowotworu gruczołu krokowego. Opracowano „Program profilaktyki nowotworu gruczołu krokowego dla mężczyzn zamieszkałych
na terenie Gminy Toszek w wieku 50-69 lat” , którego okres realizacji oszacowano na lata 2019-2022. Przedmiotowy Program uzyskał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych
i Taryfikacji oraz Wojewody Śląskiego. W 2019 r. z możliwości bezpłatnych badań (PSA, Per rectum, USG) przewidzianych do realizacji w ramach programu skorzystało wówczas 93 mężczyzn. Ze względu na obowiązujący stan epidemii w Polsce oraz zaangażowanie podmiotów leczniczych w walkę z COVID-19 oraz akcję szczepień, realizacja Programu w latach 2020-2022 stała się niemożliwa.

Zaznaczyć należy, że w międzyczasie zmieniły się przepisy prawne i świadczenia oferowane w ramach programu (tj. poradnia urologiczna, badanie PSA, per rectum, czy USG) znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych. Wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn (23% wszystkich nowotworów), oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. Polska jest jednym z niewielu państw,
w których wbrew ogólnemu trendowi - zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta
. Dlaczego wciąż tylu Polaków umiera na ten nowotwór? Wysoka śmiertelność choroby wśród mężczyzn może być powiązana z późną wykrywalnością tej choroby. Mężczyźni nie przeprowadzają zalecanych badań oraz ignorują wczesne objawy nowotworu. Pacjent musi mieć odwagę i świadomość zdrowotną, aby przyjść do gabinetu lekarskiego z tym tematem.

Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że 1 na 500 mężczyzn po 40. roku życia ma raka stercza, po 50. roku życia - 1 na 50 mężczyzn, po 60. roku życia – 1 na 14, a po 70. roku życia – 1 na 9 mężczyzn. Problem ten coraz częściej dotyczy mężczyzn w wieku produkcyjnym 40-50 lat. Rak jest na tyle podstępny, że przez lata nie daje żadnych objawów. Dlatego warto profilaktycznie wykonywać badania w tym kierunku – im wcześniej wykryty zostanie rak, tym istnieją większe szanse na jego pokonanie.

Choć ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem nie jest to jedyny czynnik wpływający na zachorowanie. Wpływ ma także dieta oraz predyspozycje genetyczne. Problem dotyczy całej męskiej populacji, dlatego zasługuje na uwagę.

Poniżej do pobrania artykuł informacyjny zawierający zbiór najważniejszych informacji dotyczący raka prostaty (czynników ryzyka, epidemiologii oraz opis problemu zdrowotnego).

Zachęcamy wszystkich mężczyzn do udziału w badaniu ankietowym: https://toszek.wdialogu.pl/konsultacje/ankieta/ankieta-okreslajaca-predyspozycje-mezczyzn-zamieszkalych-na-terenie-gminy-toszek-do-zachorowania-na-raka-gruczolu-krokowego,WFM2

Wyniki badania pomogą w opracowaniu kolejnych materiałów promocyjno-informacyjnych oraz ewentualnie organizacji spotkań z kadrą specjalistów.

Z góry dziękujemy za poświęcony czas

PDFPROSTA(ta) sprawa! (495,33KB)
 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 09-06-2022 09:49 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 09-06-2022 09:51

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry