Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Dzień walki z cukrzycą w Oddziale ZUS Zabrze

27 czerwca - w rocznicę odkrycia insuliny obchodzony jest (z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków) Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą.
Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych.
Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy:  typ I oraz typ II .  Różnią się one miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia. Obecnie największym problemem staje się cukrzyca typu II, która uznawana jest za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że większość populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe. Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i zaczyna być problemem wielu osób. Dlatego każdy powinien przeanalizować swój styl  życia i podjąć kroki mające na celu wyeliminowanie ryzyka zachorowania. W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.
Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Z tej okazji oddział ZUS w Zabrzu w dniach 27-28 czerwca br. (poniedziałek – wtorek) w godzinach 10:00-13:00 udostępni specjalnie przygotowane stanowiska, na których będzie możliwość wykonania poziomu glukozy we krwi, jak również dokonanie kontroli ciśnienia tętniczego. W placówce dostępne będą także materiały promocyjno-informacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej.Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań oraz materiałów w oddziale ZUS  przy ul. Szczęść Boże 18, 41-800 Zabrze.

PDFzaproszenie - Dni Walki z Cukrzycą (142,09KB)
 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 13-06-2022 13:07 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 13-06-2022 13:09

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry