Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
6 °C
Alfa, Leonii, Tytusa
piątek, 19 kwietnia 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Dodatek węglowy

W związku z licznymi pytaniami w sprawie dodatku węglowego, uprzejmie informujemy,że w dniu 5 sierpnia br. parlament uchwalił ustawę o dodatku węglowym. W chwili obecnej nadal oczekuje ona na podpis prezydenta, który ma na to 21 dni, czyli do 26 sierpnia  br. W ustawie nie został przewidziany żaden okres vacatio legis, tym samym przepisy wchodzą w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Z kolei w dniu wczorajszym, tj. 10 sierpnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia określającego wzór wniosku o dodatek węglowy.

Mając powyższe na względzie gminy na dzień dzisiejszy nie mogą przyjmować wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Wnioski będą przyjmowane dopiero po wejściu w życie stosownych przepisów prawa. Pozostaje więc cierpliwie czekać.

Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 r., osobiście lub przez Internet. Gminy będą miały miesiąc na wypłatę dodatku od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

W naszej gminie obsługą dodatku węglowego będzie zajmować się Ośrodek Pomocy Społecznej w Toszku. Osobiście wnioski będzie można złożyć w specjalnie wyznaczonym Punkcie Obsługi Klienta mieszczącym się w Toszku przy ul. Zamkowej 1 (Salka Parafialna – I piętro, wejście od parkingu zamkowego).

Punkt będzie czynny:

Poniedziałek 8:00-15:00
Wtorek 8:00 -15:00
Środa 8:00- 15:00
Czwartek 9:00 – 19:00
Piątek 8:00 – 13:00

Wzór wniosku oraz sposób jego wypełnienia będą dostępne na stronie internetowej: www.ops.toszek.pl  w zakładce – „Dodatek węglowy”.

Wniosek będzie można złożyć także za pomocą środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP, opatrując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniając z wykorzystaniem profilu zaufanego. Przesłanie wniosku za pośrednictwem poczty e-mail nie jest uważane za złożenie wniosku drogą elektroniczną. Korzystanie z formy elektronicznej z pewnością pomoże usprawnić proces rozpatrzenia.    

Jednocześnie informujemy, że z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, w szczególności w początkowym okresie, może wystąpić konieczność oczekiwania w kolejce celem złożenia wniosku.

O wszystkich zmianach oraz terminie uruchomienia przyjmowania wniosków będziemy Państwa na bieżąco informować.

Opublikował(a): Marcin Zuber Data publikacji: 11-08-2022 13:13 Modyfikował(a): Marcin Zuber Data modyfikacji: 12-08-2022 09:33

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry