Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
 • ePUAP
 • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zapraszamy mieszkańców Gminy Toszek na bezpłatne badania (HCV)

Zapraszamy mieszkańców Powiatu Gliwickiego, a w szczególności mieszkańców Gminy Toszek na bezpłatne badania krwi w kierunku wirusowego zapalania wątroby.

Uprzejmie informujemy, że w ramach współpracy Gminy Toszek ze Szpitalem w Knurowie  Sp. z o.o. nasza gmina została włączona do kampanii  promocyjno-informacyjnej „Powiat wolny od HCV”.

Czym jest HCV? To wirus odpowiedzialny za rozwój WZW - Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Zakażonym może być każdy, bowiem do zakażenia dochodzi w przypadku przerwania ciągłości tkanek osoby podatnej na zakażenie i kontakt z krwią lub  zanieczyszczonymi płynami ustrojowymi osoby zakażonej.

Możliwe źródła zakażenia:

 1. zabiegi medyczne, takie jak: operacje, pobieranie  i transfuzja krwi, dializy, zastrzyki, udzielanie pierwszej pomocy;
 2. zabiegi niemedyczne, jak na przykład wykonywanie tatuażu, piercing, zabiegi kosmetyczne (manicure, pedicure itp.), zabiegi fryzjerskie, kontakty seksualne itp.

Z uwagi na mało charakterystyczne objawy osoby zakażone wirusem HCV często przez bardzo długi okres nie są świadomeswojej choroby.

Z możliwości bezpłatnego badania krwi (testu anty-HCV) w kierunku wirusowego zapalania wątroby typu C będzie można skorzystać w dniu 22 listopada br. w godzinach 10:00-12:00. Badania będą wykonywane w budynku Urzędu Miejskiego w Toszku (sala konferencyjna, pokój nr 29, II piętro).

WAŻNE INFORMACJE:

 1. Zanim zostanie pobrana krew pacjent będzie zobowiązany do:
 1. wyrażenia zgody na przeprowadzenie badań (w wersji pisemnej);
 2. wypełnienia krótkiej ankiety, zawierającej n/w dane: imię i nazwisko, PESEL,
  adres e-mail, adres  korespondencyjny -  wynik zostanie przesłany następnego dnia roboczego po wykonaniu badania na wskazany adres e-mail lub jeżeli ktoś woli
  w formie SMSa;
 1. pacjent NIE musi być na czczo – powinien być wypoczęty i dobrze nawodniony.

Testy anty HCV wykonuje się z krwi żylnej (pobranie krwi) lub włośniczkowej
(z palca). Pobrany materiał zostanie przewieziony do Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala w Knurowie i tam poddany analizie.

W przypadku gdyby wynik testu wyszedł dodatni lub wątpliwy, pacjent powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu celem weryfikacji, dalszej diagnostyki oraz ewentualnego wdrożenia leczenia.

Celem zweryfikowania frekwencji na badaniach zachęcamy do wcześniejszych zapisów:

 1. osobiście w Referacie Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Toszku – pokój nr 8 na parterze budynku
 2.  
 3. telefonicznie pod numerem telefonu (32) 237-80-17 lub 27
 4.  
 5. elektronicznie - za pośrednictwem poczty elektronicznej  na e-mail  
  lub samodzielnie za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego pod linkiem: https://toszek.wdialogu.pl/konsultacje/ankieta/ankieta-okreslajaca-frekwencje-na-bezplatnych-badaniach-krwi-w-ramach-kampanii-powiat-wolny-od-hcv,WF61 lub https://toszek.wdialogu.pl/konsultacje

UWAGA: o kolejności wykonywania badań będzie decydował personel medyczny (brak zapisów na badania według ustalonej z góry kolejności – decyduje moment przyjścia).  

PDFPlakat - bezpłatne badania w Gminie Toszek (202,61KB)
 

Plakat promocyjno-informacyjny dot. HCV.jpeg
 

Opublikował(a): Adam Piętka Data publikacji: 27-10-2022 09:17 Modyfikował(a): Adam Piętka Data modyfikacji: 27-10-2022 09:22

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry